NOVÉ LÉKY dostávají Češi
někdy až o tři roky později

Čeští pacienti se ve střední Evropě dostávají k moderním lékům jako poslední. A to až o tři roky později než jejich sousedé v Rakousku, Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku. Vyplývá to z červnové studie společnosti IMS, která se věnuje analýzám jednotlivých trhů s léky na mezinárodní úrovni pro Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Důvodem je podle asociace příliš komplikovaný a nepředvídatelný administrativní proces správního řízení, který by měl být ukončen do šesti měsíců, ale v ČR běžně trvá až 24 měsíců a někdy ještě déle.


NENÍ KANCELÁŘ jako kancelář!

Víte, že práce v otevřené kanceláři může být příčinou závažných psychických obtíží, které mohou vyústit až v takzvaný syndrom odcizení z open space? Po vzoru uspořádání západních firem se totiž i v Čechách rozšířil koncept otevřených kanceláří, který má motivovat k větším výkonům. Realita je ale často odlišná. Open space může zaměstnancům kromě psychických obtíží přivodit i problémy zdravotní a paradoxně snížit pracovní výkonnost, tvrdí komunikační specialisté z agentury Commservis.com.


MLSEJTE brusinky

I mnozí lékaři doporučují k předcházení opakovaným infekcím močových cest americké brusinky. Výzkumy totiž ukázaly, že toto ovoce obsahuje rostlinné látky (proantokyanidy), které zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest. „Nejčastěji doporučuji pacientkám naředit 75 ml stoprocentního koncentrovaného džusu v 1,5 litru vody a pít tuto směs během celého dne. Touto cestou pacientka přijímá dostatečné množství proantokyanidů obsažených v brusinkách a zároveň dostane dostatek tekutin. K dosažení podobného efektu se však hodí jakákoliv forma brusinek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 30 g sušených nebo 375 ml čerstvých,“ říká například urolog MUDr. Viktor Vik z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.


KOUŘENÍM
se nehubne

Výsledky nové vědecké studie boří letitý mýtus, že díky kouření lze zhubnout nebo si alespoň udržet váhu. Naopak se ukázalo, že nekuřáci měli nižší nárůst hmotnosti než kuřáci i exkuřáci. Navíc ten, kdo přestal kouřit v průběhu studie, přibýval na váze tím více, čím více cigaret dříve kouřil, přesto však celkově méně než ten, kdo kouřit nepřestal.


FOTO: Shutterstock