Do školy
BEZPEČNĚ

Spolu se začátkem školního roku narůstají i obavy rodičů o jejich ratolesti: Jak jim zajistit, aby byla cesta do školy opravdu bezpečná? Tady je několik základních pravidel:
  1. První dny by neměly menší děti do školy chodit samy. Dospělý nejlépe „zmapuje“ trasu, která bude nejbezpečnější. Zároveň je ale třeba děti upozornit na to, že chodit domů by neměly ani opuštěnými zkratkami. Vždy by měly být na očích dospělým. Je vhodné vybavit dítě oblečením, které je barevné a dobře viditelné.
  2. K bezpečnému pobytu v blízkosti silnic patří i chození po levé straně vozovky. Pokud dítě nemůže jít po chodníku, je třeba ho tomuto pravidlu zásadně naučit.
  3. Opakujte svým dětem co nejčastěji, že by se nikdy neměly zastavovat a bavit s cizím člověkem! Neměly by chodit k autu, které u nich zastaví, ale naopak běžet pryč. Nikdy by si neměly brát nic od cizích lidí, a pokud se jim něco podobného přihodí, vždy by měly o situaci říci rodičům nebo ve škole.

BABYBOXY si Češi asi vzít nedají!

Odložení dítěte do babyboxu je u nás zcela anonymní a není trestné. Těchto zařízení je v naší republice v současné době republice 44, poslední bylo uvedeno do provozu na začátku června letošního roku. Podle nejnovějšího šetření společnosti STEM/MARK se za zastánce baby boxů považuje 96 procent produktivní populace ve věku 15–59 let. Odpůrců těchto zařízení je zatím pouze jedno procento osob. A co babyboxům odpůrci nejčastěji vyčítají? Že při jejich použití dochází ke ztrátě identity dítěte, biologických rodičů, a také to, že je na dítě pohlíženo jako na předmět, kterého je možné se lehce zbavit.


LEPŠÍ šance

Pacienti s rakovinou slinivky nebo karcinoidem mají nyní novou naději. Představuje ji nová látka, která až zdvojnásobuje jejich šanci na přežití. Oním zázrakem je látka sunitinib, která se používá při léčbě pokročilé rakoviny ledvin. Nyní je prvním lékem schváleným i pro léčbu takzvaných neuroendokrinních nádorů. Evropské země látku schválily k léčbě těchto nemocí, protože se při testování ukázalo, že zvyšuje šanci na přežití pacientů z pěti měsíců téměř na rok. Přitom nebyly zaznamenány žádné nežádoucí vedlejší účinky.


KLÍŠŤATA STÁLE
vládnou jihu Čech

Klíšťata na jihu Čech letos nakazila výrazně více lidí než loni touto dobou. Hygienici evidují už 110 případů onemocnění lymeskou boreliózou, což je o 44 více než v předcházejícím roce, a 63 případů nebezpečné klíšťové encefalitidy. Těch je o 36 víc než v polovině loňského srpna. Na infikovaná klíšťata by si měli dát lidé pozor především na Jindřichohradecku. Jižní Čechy už dlouhodobě patří k největším přírodním ohniskům nákazy v Evropě. Například loni v Česku klíšťovou encefalitidou onemocnělo 259 lidí, z toho až 35 procent v Jihočeském kraji.


Bude se přeočkovávat?

Po epidemii příušnic v Ústeckém kraji, kdy za první čtyři měsíce roku bylo hlášeno 996 onemocnění, chce hlavní hygienik ČR Michael Vít prověřit, nakolik je mladá generace odolná proti této nakažlivé nemoci, a zvážit přeočkování dospívajících. Děti se zatím očkují po dosažení 15. měsíce života a přeočkovány jsou jen kolem třetího roku věku.


ČOKOLÁDOU
proti celulitidě

Připadá vám to jako nesmysl? Tak to jste asi nevyzkoušeli dokonalé spojení čokolády a hřejivé masáže. Díky čokoládovému zábalu tělo přes pokožku vstřebává důležité vitaminy, minerály, aminokyseliny a antioxidanty. V tomto podání má čokoláda více než příznivý vliv na činnost srdce, celkovou detoxikaci a významně působí i proti celulitidě, přičemž zanechává pokožku jemnou, vláčnou a vyhlazenou!


MANDARINKY
prospívají postavě i zdraví

Zjistilo se totiž, že obsahují látku s názvem nobiletin, která nejen pomáhá předcházet obezitě, ale nabízí také ochranu proti diabetu, a dokonce i ateroskleróze, základnímu onemocnění odpovídajícímu za většinu infarktů a mrtvice. Nobiletin zabraňuje hromadění tuku v játrech tím, že stimuluje expresi genů zapojených do spalování přebytečného tuku, a brání tak genům, které jsou zodpovědné za výrobu tuků. Nobiletin je podle vědců desetkrát účinnější než chemická látka naringenin, obsažená v grapefruitu. Ten umí tuky jen spalovat, na rozdíl od nobiletinu, který má schopnost chránit cévy a působit tak proti ateroskleróze.


FOTO: Shutterstock