Nové logo pro potraviny, které neobsahují
KONTROVERZNÍ ÉČKA

Také máte problém pamatovat si, kterým éčkům se raději vyhnout, nebo vás matou názvy přídatných látek – éček – uváděné na obalech potravin? Nové logo, které se od září začalo objevovat na potravinách, má upozornit nakupující na to, že daný výrobek neobsahuje nežádoucí éčka, konkrétně konzervanty, umělá barviva a sladidla. Éčka, která spadají do těchto tří kategorií, jsou veřejností, ale i mnoha odborníky včetně lékařů, považována za sporná, někteří je považují dokonce za zdraví škodlivá a pro určité jedince, jako jsou malé děti, alergici či lidé s oslabenou imunitou, zcela nevhodná. Více na www.ceff.info.

CO ŠKODÍ zubům

Cukr překvapivě není to nejhorší, co některé nealkoholické nápoje obsahují. Tyto nápoje – ať s cukrem nebo bez něj – okrádají zubní sklovinu o minerály, protože mají vysoký obsah kyselin. Jde o agresivní složky, jako například kyselinu jablečnou, fosforečnou, citronovou a vinnou.


Cvičením se hubne,
I KDYŽ NECVIČÍTE

Každý, kdo absolvuje intenzivní fitness trénink, spaluje kalorie ještě dlouho po jeho ukončení, tvrdí vědci. Ti zjistili, že muži, kteří absolvovali 45minutovou jízdu na rotopedu, spalovali kalorie ještě více než 14 hodin po cvičení. Potěšující je, že stejná teorie by měla platit pro všechny intenzivní činnosti, ať už je to fotbal, plavání nebo běh, říkají vědci. A platí samozřejmě i pro něžné pohlaví. Nicméně abyste docílili spalování extra kalorií, musí být cvičení dostatečně intenzivní – poznáte to tak, že se potíte, vaše tělesná teplota stoupá a vaše srdce bije rychleji.


VYŘEŠÍ to tableta?

Britští vědci věří, že do pěti let mohou vyvinout prášek, který lidi ochrání před spálením sluníčkem. Vycházejí přitom z nových poznatků o tom, jak se mořští koráli chrání před nebezpečným ultrafialovým zářením. Předpokládaný prášek by měl chránit před sluncem kůži i oči lidí. Nic podobného dosud neexistuje. Vědci ale doporučují, aby případné prášky byly jen na lékařský předpis, aby se zabránilo předávkování. Příliš mnoho ochrany proti sluníčku totiž může vést k nedostatku vitaminu D, což by lidem oslabovalo kosti.


ORIGINÁLNÍ PRÁDLO

V Japonsku vynalezli další zbraň pro boj s nadměrnými kilogramy. Jde o nové prádlo, které neobsahuje žádné elastické materiály, takže nutí svaly k práci navíc. Klíčovou technologii naprosté nepružnosti umožňuje umělá pryskyřice, kterou je prádlo potištěno. Při normální chůzi musejí svaly vykonávat práci navíc, aby vyvážily napětí ve spodním prádle, čímž dochází ke spalování většího množství energie. Špatná zpráva je, že originální prádlo se zatím prodává jen v Japonsku.


DÁMY, infarkt
poznat nemusíte!

Ženy mohou prožívat příznaky srdečního onemocnění trochu jinak, než jak je pociťují muži. Tato skutečnost ve svém důsledku může znamenat, že je choroba odhalena později, v pokročilejším stadiu. Dokonce i u srdečního infarktu se u žen mohou vyskytnout atypické symptomy, a to neobvyklá únava, závratě, obtížné dýchání, nevolnost či úzkost. Protože podobné příznaky nepatří do učebnicových textů, mohou být snadno přehlédnuty, a to může mít fatální následky. A přitom by tomu tak být vůbec nemuselo. Pokud si chcete udržet srdce zdravé, nebojte se zeptat se svého lékaře jak na to. Nechte se vyšetřit, změřit si množství cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Kromě pohybu, který je jistě velmi důležitý, se také naučte odpočívat.


UŽÍVÁNÍ LÉKŮ A TĚHOTENSTVÍ,
jak to jde dohromady?

Těhotenství je pro každou ženu období plné šťastného čekávání, ale může s sebou přinést i mnohé obtíže. Bolesti prsou, únavu nebo nevolnost a zvracení. Každá žena se zřejmě také během devíti měsíců setká s nadýmáním, pálením žáhy, zácpou, křečemi v lýtkách nebo s hemoroidy. A co teprve když se objeví rýma, kašel nebo horečka? Které léky jsou pro těhotnou vhodné a které nikoli? Lékárny Dr. Max přicházejí s novou brožurou s názvem Průvodce těhotenstvím, která pomáhá se zorientovat v široké nabídce dostupných léků a doplňků stravy. Zájemci si ji mohou zdarma vyzvednout na kterékoli pobočce lékáren.


FOTO: Shutterstock