Další důvod,
PROČ JÍST VLÁKNINU

Přínos vlákniny pro naše zdraví je všeobecně znám. Vláknina prospívá srdci, může předejít některým nádorům, a hlavně zlepšuje trávení. Nyní vědci objevili její další prospěšnou vlastnost – snižuje takzvaný C-reaktivní protein (CRP). Vysoká hladina CRP v krvi signalizuje zánět, a může tak upozornit na cokoliv zánětlivého, od infekce až k revmatoidní artritidě. Snížení CRP je nejvíce přisuzováno ovoci a zelenině bohatým na karotenoidy a speciálním antioxidantům v poživatinách s červenou barvou.


Nechali jste se
OČKOVAT?

Ročně v souvislosti s chřipkou umírá jen v České republice přibližně 2000 osob. Pro srovnání: například autonehody mají na svědomí ani ne polovinu obětí. Přesto je proočkovanost v České republice velmi nízká, což má podle odborníků neblahý vliv nejen na výskyt onemocnění, ale také na jeho další šíření mezi populací!


Velká
CHOLESTEROLOVÁ LEŽ?

Vysoký cholesterol je podle Jana Piťhy z Fóra zdravé výživy (FZV) jedním z hlavních rizik infarktu amrtvice. Nic na tom podle něj nemění teorie „velké cholesterolové lži“, která vidí příčinu zmíněných nemocí v zánětu ve stěně cév. Piťha novinářům řekl, že zánět skutečně vzniká, ale až následně, kdy do cévních stěn vstoupí částice nesoucí cholesterol. Dodal, že souvislost přemíry cholesterolu v krvi a cévních onemocnění dokládají dlouhodobé výzkumy a statistiky.


I po menopauze lze
ZHUBNOUT

Ať už má člověk jakékoli genetické vlohy, nemusí být nutně tlustý, tedy ohrožený onemocněním srdce a cév, říká Rudolf Poledne z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Právě dokončená studie odborníků IKEM podle něj přesvědčivě dokazuje, že změna životního stylu v podobě pravidelného cvičení a diety má výrazně pozitivní vliv na zdravotní stav a kondici. A to dokonce i u žen po přechodu, které se často potýkají se skokovým nárůstem hmotnosti. Studie na vzorku 150 žen zahrnovala desetitýdenní dietu a třikrát týdně hodinu cvičení. Ženy zhubly v průměru o 4,5 kilogramu, většina z toho byl čistý tuk. Poklesla jim ale také hladina „zlého“ LDL cholesterolu i krevního cukru. Zajímavé je, že ženy po přechodu reagovaly na změnu životního stylu výrazněji a hubly úspěšněji než ženy před menopauzou.


Čas i na léčbu
ALERGIE

Chladné měsíce roku jsou podle předního českého alergologa profesora Václava Špičáka nejlepší dobou pro zahájení účinné léčby pylové alergie. Alergickou rýmou trpí 1,8 milionu Češek a Čechů. Příčinou ucpaného nosu, slzících očí a kýchání je nepřiměřená reakce imunitního systému na pyly. Při alergenové imunoterapii dostává pacient alergen, tělo si na něj zvykne a je připraveno čelit jarnímu náporu alergenů, řekl profesor novinářům. „Mnoho lidí toto onemoc nění stále podceňuje, léčí jen sezonní příznaky, v horším případě se neléčí vůbec. Obtíž tak může vyústit až v průduškové astma, které se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti a ztíženým, pískavým dýcháním či suchým kašlem,“ varuje přední český odborník.


FOTO: Shutterstock