Užitečný pomocník
PRO DIABETIKY

Sledování energie a živin (nutričních hodnot) ve stravě může diabetikům usnadnit nutriční kalkulačka, kterou najdou na www.lecbacukrovky.cz. Stačí zadat redukční dietu, kterou vám doporučil lékař. Kalkulačka pracuje jednoduše, stačí vkládat potraviny (z databáze), které chcete sníst v průběhu dne. Pokud překročíte energetický limit, kalkulačka vás na to upozorní. Vy pak můžete potraviny zaměnit, abyste dosáhli doporučené dávky energie. Pokud budete ukládat již snědené potraviny, můžete následující jídlo upravit, aby celodenní příjem energie nebyl překročen. Jídelníčky si můžete vytisknout a při návštěvě lékaře se poradit, zda postupujete správně.


VÍCE VÁPNÍKU,
méně tukových zásob?

Pokud lidé doporučenou denní dávku vápníku opravdu dodržují, mají nejen zdravé kosti. Správná výživa se pozitivně promítne i na jejich tělesné váze. Vědci zjistili, že během roku při správném příjmu tohoto prvku dokážou zhubnout bez dalších diet a cvičení i o několik kilogramů. To platí zejména pro ženy ve středním věku, které jsou osteoporózou ohroženy nejvíce. A jak celý proces funguje? Zvýšená dávka tohoto prvku ve stravě způsobí, že si organismus uloží méně energie do tukových zásob a více energie vydá ve formě tepla. Navíc dochází i ke změně v trávení tuků, protože jejich odbourávání vzroste a tvorba naopak poklesne.


ODHALÍ nejen těhotenství

Víte, že kromě těhotenství se doma rychle a anonymně můžete otestovat i na celou řadu onemocnění? „V lékárně si dnes můžete koupit například test na zjištění krevní skupiny (asi 399 korun), test na mononukleózu (asi 249 korun), test na diabetes (cena za balení 2 ks asi 199 korun), test na skryté krvácení do stolice (asi 75 korun), test mužské plodnosti (699 korun za balení dvou testů), ale také test na syfilis (299 korun). Je však potřeba brát v úvahu, že domácí testy mají význam jen jako prvotní orientační bod při řešení zdravotních problémů. V případě pozitivního výsledku testu nebo pochybnostech o zdravotním stavu je potřebná konzultace s lékařem,“ doporučuje PharmDr. Tomáš Arndt z internetové lékárny Prozdravi.cz.


JOD ano, ale s mírou

Ukvapené a nepromyšlené užívání velkých dávek jodu v situaci, kdy to okolnosti naprosto nevyžadují, může poškodit zdraví. V budoucnu by u takového člověka mohlo propuknout onemocnění štítné žlázy s následným zvýšením či snížením její funkce, tvrdí odborníci. Před zbytečným užíváním jodových tablet varovala také lékárnická komora. Lékaři tak reagovali na dotazy občanů, kteří se po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima obávají o své zdraví.


Na horečku
I MRTVICI

Aspirin, acylpyrin, nebo nejpřesněji kyselina acetylsalicylová, jsou známy především svými účinky na horečku a bolest. Užívají je však také nejen pacienti po infarktu myokardu, ale obecně každý, kdo potřebuje z různých důvodů omezit vznik krevních sraženin v cévách. Avšak aby měla kyselina acetylsalicylová požadovaný účinek, je velmi důležité, jaká dávka se zvolí. Preventivní pozitivní účinek na srážení krve mají dávky kolem 100 mg, které zároveň mají minimum nežádoucích účinků. Vyšší dávky, kolem 400 mg, snižují teplotu a řádově stovky miligramů se používají při akutním infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici. Gramové dávky jsou pak účinné při revmatických bolestech. Ale pozor, s vyššími dávkami stoupá riziko poškození žaludeční sliznice či riziko krvácení.


FOTO: Shutterstock