NUDÍTE SE? Bruslete!

Bruslení je výborná zábava i druh pohybu. Je to vynikající aerobní činnost, při které si zlepšíte svalovou vytrvalost a sílu, budete pružnější, zlepší se vám koordinace pohybů, udělá dobře vašemu srdci i žilnímu systému a pročistí se vám hlava. V porovnání s během nebo cyklistikou posilujete vnitřní svaly stehen a hýždí přirozeně. Jezdíte-li rychleji, zapojujete i zádové svaly, čímž stabilizujete trup a posilujete břišní svaly. Stačí 20–30 minut denně a vaše tělo bude fyzicky silnější.


POMŮŽE vám kouč!

Jak se zdravě stravovat, když na dosah jsou fast foody a supermarkety jsou plné instantních a rychlých jídel nabízejících snadné řešení v situaci, kdy máme stále méně času? Základní podmínkou je chtít! A začít včas, dřív, než přijdou zdravotní problémy, nadváha či vysoký tlak. Pokud vám chybí důslednost či odhodlání dotáhnout proměnu svého jídelníčku do konce, vyplatí se spolehnout na pomoc profesionálů – wellness koučů.
„Dobrý wellness kouč je k dispozici, kdykoliv klient potřebuje poradit, vedle osobních konzultací funguje i po telefonu, prostřednictvím e-mailu a skypu,“ vysvětluje výživová poradkyně Monika Divišová, která spolu se svým týmem patří k průkopníkům profesionálního wellness koučinku v České republice. Více na www.wellnesia.cz.


Češi rozpoutali v Evropské unii
BOJ ZA JEDNOTNÝ ČAS

Od roku 2002 si musíme v březnu posunout hodinky o jednu hodinu dopředu, na podzim zase pak zpátky. Většina Čechů s touto změnu nesouhlasí, proto se pustili do boje za zrušení dvou časů. Aby byla změna možná, musí k ní dojít v celé Evropské unii. „Letní čas je systémová úprava. Proto nyní připravujeme projekt, který by měl docílit jednotného času. Mnohým lidem tato změna způsobuje psychosomatické problémy, a proto tuto iniciativu tak silně podporují,“ říká senátor Petr Šilar, který se dlouhodobě touto záležitostí zabývá. Evropská legislativa neumožňuje, aby byl zaveden jednotný čas pouze v České republice. „Naší snahou tedy je ve všech členských státech rozpoutat diskusi a shromáždit jeden milion podpisů na podporu jednotného času,“ vysvětluje autor této myšlenky Tomáš Zdechovský.


DEPRESE jsou genetické onemocnění!

Vědci našli důkaz, že změny v genech některých lidí mohou vést k depresi. Domnívají se, že geny mohou k riziku rozvoje nemoci přispívat ze 40 procent. Zbytek pak tvoří vliv prostředí a další vnější faktory. Deprese se v některé fázi života objeví zhruba u 20 procent lidí. Těžkými nebo opakujícími se depresemi trpí kolem čtyř procent lidí. Podle odborníků by deprese mohly být v roce 2020 jednou z hlavních příčin nemocnosti Evropanů a Evropanek. Afektivní poruchy, mezi které deprese patří, byly zjištěny u 19 procent pacientů z asi půl milionu Čechů, kteří v roce 2009 navštívili psychiatrickou ordinaci.


Na co myslí
MUŽI NEJVÍCE

O mužích se říká, že láska u nich prochází žaludkem, a jak ukazuje nová vědecká studie, zdá se, že je to pravda. Navzdory zažitému přesvědčení totiž muži myslí na jídlo – a také na spánek – častěji než na sex. A mimochodem, na všechny tyto tři věci myslí mnohem častěji než ženy! Studie rovněž vyvrací běžné přesvědčení, že muži myslí na sex každou sedmou vteřinu. Ve skutečnosti je to zhruba jednou během každé bdělé hodiny.


FOTO: Shutterstock