POROD? Hlavně bezpečný!

Všichni víme, že porod by měl být především bezpečný. Ovšem který druh porodu takový je a jak si zvolit bezpečnou a zdravou péči? Spolehlivé a vědecky ověřené informace jsou veřejnosti každoročně nabízeny v rámci Světového týdne respektu k porodu, který vznikl na obranu normálního, přirozeného porodního procesu před rutinními postupy. V rámci aktuálního ročníku můžete v Praze (v kině Perštýn) navštívit 16. – 22. května i zajímavý informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství Umění porodit, který pořádá Hnutí za aktivní mateřství. Podrobnosti na www.respektkporodu.cz.


ŠKRABÁNÍ je nakažlivé

Zívání je nakažlivé chování u mnoha savců, u nichž se tento reflex vyvinul. Jakmile začne někdo zívat, mozek jeho pozorovatelů zareaguje a s největší pravděpodobností reflex zívání spustí rovněž. Podle nové americké studie ale stejnému mechanismu podléhá i pocit svědění a škrábání. Jakmile začne jeden člověk ve skupině trpět svěděním a začne se škrábat, jeho kolegové brzy začnou cítit svědění také.


Co dokážou
JABLKA?

Nejnovější vědecké studie potvrzují, že jablka pomáhají nejen s hubnutím, ale také s vysokým cholesterolem. Při hubnutí pomáhá především vysoký obsah vlákniny ve slupce jablka a pak také vysoký obsah fruktózy – jednoduchého cukru, který se proti běžnému cukru vstřebává pomaleji, čímž napomáhá k udržení stálé hladiny cukru v krvi. Za snížení cholesterolu podle vědců mohou především antioxidanty a pektin (polysacharid), který zvyšuje hustotu obsahu střev a tím zabraňuje vstřebávání cholesterolu z potravy.


POZOR na klíšťata

S příchodem teplých dní stoupá aktivita klíšťat. Hrozí to, že si člověk z vycházky do přírody přinese klíště. Klíšťata přenášejí klíšťový zánět mozku a lymskou boreliózu. Ochrannou před klíšťovou encefalitidou je prevence, k níž patří i očkování. Očkování proti klíšťové encefalitidě je každopádně ta nejúčinnější ochrana. Velmi rozšířeným omylem je, že očkovat se může jen v zimních měsících. Opak je pravdou. Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok, jen je třeba mít na paměti, že dokonalá ochrana nastává až 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny. Více na www.pozorkliste.cz.


Velká operace
S MALOU JIZVOU

Bez dlouhého řezu uprostřed hrudníku, jen malým řezem vpravo mezi žebry operují kardiochirurgové na Homolce některé typy srdečních vad. Operovali tak za tři roky už 150 pacientů, což je z českých center nejvíce. Rána po operaci není téměř vidět, což ocení zejména ženy. Obvykle již za dva týdny se lidé vracejí k běžným denním aktivitám. Při operaci malým řezem je rána jen šest centimetrů dlouhá a není narušena kost. Pacient je v nemocnici pět dní a hojení je bez komplikací. Při klasické operaci se naopak rozřízne hrudník, rána je 25 centimetrů dlouhá a hojí se kůže i kost, což trvá až šest týdnů.


FOTO: Shutterstock