SEXEM (nejen) ke zdraví

Pravidelnýma vášnivýmsexemmůžete získat víc, než si dokážete představit. Kromě tělesného a psychického požitku všeobecně podporujete své zdraví vmnoha směrech. Sexuální aktivitou se zvyšuje imunita organismu, výrazně ustupují deprese amnohé vědecké studie dokazují, že sex pozitivně ovlivňuje délku života a zlepšujemezilidské vztahy. A v neposlední řadě – spaluje se při němvelké množství přebytečných kalorií na těch správných místech.


ČEKÁNÍ
je zadarmo!?

Češi jsou zvyklí na hodinové čekání u lékaře, příliš jim nevadí. Ukázal to průzkum serveru Ordinace.cz, do něhož se v prosinci loňského roku zapojilo 122 respondentů. Připlatit si za vyšetření v určitý čas lidé odmítají, přes 80 procent pacientů je se svým doktorem spokojeno. Z dotazníku ale také vyplynulo, že část lidí svou nespokojenost raději neprojevuje, aby lékaře nepopudili.


Jak nedostat
CHŘIPKU?

Stále platí, že nejdůležitější metodou prevence chřipky a jejích závažných komplikací je očkování. Zásadní význam má očkování proti chřipce hlavně u osob s vážným základním onemocněním a starších spoluobčanů, u nichž by se mělo kombinovat s očkováním proti pneumokoku. „Odpůrci očkování asi spoléhají na léky proti chřipce – antivirotika, jejichž účinek však zdaleka není jistý. Platí, že čím více se budou ordinovat, tím rychleji nastoupí takzvaná rezistence virů chřipky na tyto léky neboli jejich neúčinnost,“ varuje MUDr. Stanislava Šimková z Očkovacího centra při infekčním odd. Fakultní Thomayerovy nemocnice.


NE VŽDYCKY to vyjde

Nadějný lék proti rakovině lymfatických uzlin a chronické leukemii, který vychází z objevu profesora Antonína Holého, se při testování na lidech neosvědčil a byl z klinických testů stažen. Látka sice účinkovala na zvířatech, ale pro léčbu lidí se nehodila pro přílišnou toxicitu. V průběhu testování na zvířatech se látka s názvem GS 9219 jevila jako zázračná, nádory u psů zmizely za šest dní. Výjimečnost léku spočívala také v tom, že při testování na zvířatech neničil imunitní systém, ale působil jen na zhoubný nádor. Před dvěma lety se Holého látka začala zkušebně podávat i pětadvaceti onkologickým pacientům v českých a amerických nemocnicích. U pacientů se ale objevila řada nežádoucích účinků. Nemocným bylo nevolno, měli horečky, lék údajně poškozoval i kostní dřeň.


Záhadná
NEMOC STUDENTŮ

Prokrastinací, tedy chorobným odkládáním povinností, trpí podle odhadů deset až 30 procent studentů vysokých škol. Nejedná se přitom o lenost, prokrastinátoři nedokážou dokončit ani jednoduché úkoly, což je omezuje v pracovním i osobním životě. Odborníci na závislosti proto od ledna spustili webovou poradnu, kde lidé najdou testy a informace o prokrastinaci, ale také třeba o závislosti na internetu. „Jedná se o problém v rozhodovacích dovednostech, neumějí si naplánovat, realizovat a dokončit úkol,“ říká Michal Miovský, vedoucí Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


FOTO: Shutterstock