NÁRAMEK DOKÁŽE VAROVAT
před spálením sluníčkem

Občas se každému stane, že ačkoliv má pocit, že je jeho pokožka neustále světlá, ve skutečnosti nemá daleko ke spálení. Přímo na sluníčku je tento stav jen těžko odhadnutelný, a právě proto britští vědci vyvinuli speciální náramek, který při ohrožení spálením změní barvu. Indikátor UV záření obsažený v náramku je postaven na chemických reakcích speciální kyseliny. Díky UV záření se kyselina zaktivuje a přitom uvolní chemické látky, jež působí na pH indikátor barviva. Čím více pohlcuje indikátor UV záření, tím více náramek mění svou barvu.


MELOUNY
osvěží i prospějí zdraví

Jelikož je vodní meloun z 92 procent tvořen vodou, opravdu osvěží, a navíc našemu tělu dodá i řadu vitaminů a minerálů. Je tedy skutečně zdraví prospěšný. Navíc neobsahuje žádné tuky a na 100 g má pouhých 12 kalorií. Díky vysokému obsahu vlákniny dovede i zasytit, a tak je i doporučován při hubnutí. Dva půlměsíčky melounu také představují vynikající zdroj vitaminů A, B6 a C, ale i vynikající zdroj draslíku. Tento minerál, který se nachází ve všech buňkách lidského těla, je důležitý pro udržení vody v těle a hydrataci celého organismu.


Ubývá jim
TESTOSTERON!

Obezita je nebezpečná nejen kvůli zvýšenému riziku onemocnění chorobami srdce a diabetem, ale u mužů má navíc další neblahý důsledek – s rostoucí obezitou klesá hladina testosteronu v těle. Přitom tento pohlavní hormon je pro zdraví mužů nezbytný a pokles jeho hladiny vede k celé řadě komplikací, včetně neplodnosti. Podle nové vědecké studie má podprůměrnou hladinu testosteronu 40 procent obézních mužů.


ESEMESKOVÉ nemoci?

Lidé, kteří píší příliš mnoho SMS, mohou podle australské vědkyně Jennie trpět textofrenií – pocitem, že člověk slyšel nebo cítil vibrace přicházející SMS, i když žádná nedorazila, nebo pocitem úzkosti z toho, že člověk neposílá ani nedostává žádné zprávy. Další poruchy, které se objevují, jsou pocit skleslosti, pokud se nikdo neozývá, a nadměrné „textování“, tedy psaní velkého množství zpráv kvůli získání pocitu sebeúcty mezi vrstevníky.


HUBNĚTE
po středomořsku!

Podle studie hned několika předních univerzit se zdravá středomořská strava vyrovná dietám od lékaře. Je totiž stejně efektivní jako lékařem předepsané medikamenty. Závěry se opírají o dvouletou studii, v níž 322 lidí s mírnou formou obezity dodržovalo nízkotučnou dietu nebo středomořský jídelníček či nízkosacharidovou dietu. Ačkoli všichni dobrovolníci omezili svůj denní příjem kalorií, osoby ve skupině dodržující nízkotučnou dietu zhubly za dva roky v průměru pouze 2,9 kilogramu, zatímco osoby ve skupině středomořského jídelníčku 4,4 kilogramu, a osoby s nízkým příjmem sacharidů dokonce 4,7 kilogramu.


ALKOHOL
zmenšuje mozek

Lidé, kteří pijí denně více než dvě skleničky vína nebo ekvivalentní množství jiného alkoholu, riskují. Ve stáří budou mít téměř jistě větší problémy s pamětí než lidé, kteří nepijí. Nová studie amerických vědců ukázala, že i dvě sklenky denně urychlily zmenšování mozku. A právě zmenšování mozku podle současných vědeckých poznatků souvisí s problémy s pamětí a stařeckou demencí.


FOTO: Shutterstock