Jaký lék při
ZVÝŠENÉ TEPLOTĚ?

Při rozhodování, který lék si koupíte, se řiďte účinnou látkou, radí odborníci. Mnoho léků proti horečce obsahuje účinnou látek paracetamol. Pokud obsahují stejné množství účinné látky, není mezi nimi větší rozdíl. Všechny léky s obsahem paracetamolu stejně dobře snižují teplotu a působí proti bolesti.
Při běžných virózách, jako je nachlazení a rýma, které doprovází teplota, jsou léky s obsahem paracetamolu nejvhodnější, a to i proto, že tolik nedráždí žaludek.
Náš tip: Pokud však máte opravdovou chřipku, sáhněte raději po lécích, v nichž je ibuprofen – látka tlumící bolest a zároveň snižující teplotu. Na rozdíl od paracetamolu má ibuprofen také protizánětlivé účinky. Protože však dráždí žaludek a trávicí ústrojí, nemocní by ho měli užívat po jídle a ne dlouho.


Čekání kratší
NEŽ 15 MINUT?

Zatím tu možnost měli jen lidé ve čtyřech krajích zapojených do programu Akord, který začátkem loňského roku rozjela VZP. Systém se podle ředitele VZP Pavla Horáka osvědčil natolik, že se od tohoto roku rozšíří pro pacienty z celé země. Ti tak budou mít šanci neprosedět v čekárně praktického či dětského lékaře dlouhé hodiny, ale objednat se na přesný čas. A v čem je háček? Dosud lékaře nic nenutilo objednací časy dodržet. Teď je právě za to pojišťovna finančně odměňuje.


Naděje pro BOLAVÁ KOLENA

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže. Cílem vědců je vytvořit biologickou chrupavku, která nejen vyplní defekt, ale bude potenciálně schopná obnovit celý povrch kloubu postiženého artritidou. V současnosti je totiž zatím jedinou možností pro tyto pacienty náhrada kloubu s využitím kovu či plastu.


NEJLEPŠÍ OBRANA
je preventivní vyšetření

Náchylnost k rakovině konečníku a tlustého střeva, v níž se Češi spolu s Maďary přetahují o první místo na světě, mají Češi v genech. Po staletí se do nich vpisoval nezdravý životní styl spojený s oblibou tučných jídel, takže ani vegetariánství dnešního Čecha od nemoci nemusí ochránit. Účinnou obranou je pouze preventivní vyšetření, zaznělo nedávno z úst brněnských lékařů při příležitosti zahájení kampaně Zastavme kolorektální karcinom.


FOTO: Shutterstock