Kolik měříte
V PASE?

Obvodu pasu je podle lékařů nutno věnovat mnohem větší pozornost než doposud, a to i v případě, že jedinec vůbec netrpí nadváhou. Takzvaná centrální obezita je totiž jedním z rizikových faktorů nejenom metabolického syndromu. Vědci zjistili, že nadbytečné centimetry v pase zvyšují i riziko rakoviny tlustého střeva. A jaký byste měli mít obvod pasu, abyste mohli být v klidu? Ženám lékaři doporučují maximálně 80 centimetrů a mužům 94 centimetrů.


STŘECHA
pod stromeček

Nadační fond Pepina nezahálí ani v předvánočním čase a přichází s dalším projektem na pomoc dětskému domovu v Nymburce – Střecha pod stromeček! Díky předchozí akci získaly děti hřiště, nyní chce Nadační fond Pepina ve spolupráci s občanským sdružením Nymburáček opatřit peníze na renovaci a vybudování další části střechy dětského domova. Vyvrcholením této snahy bude galakoncert, který proběhne 14. prosince 2010 v kostele sv. Michaela archanděla na Starém Městě v Praze. Více na www.fondpepina.cz.


Jak dlouho trvá
IDEÁLNÍ SEX?

Noc strávená nepřetržitým milováním je nesmysl, říkají experti, podle nichž ideální sex běžného člověka trvá kolem deseti minut. Přesně tolik je potřeba pro kvalitní uspokojení, které nestojí mnoho sil. Nad třináct minut už začíná být pohlavní styk vnímán jako náročný, zatímco kratší než tři minuty jako nedostatečný. Právě víra, že ideální sex trvá celou noc, podle vědců vede často ke zklamání a neuspokojení. Cílem studie, ze které výše zmíněné fakty vyplynuly, bylo zničit mýty a posílit sebevědomí mužů i žen realistickými daty.


Moderní léčba DIABETU

S diabetem neboli cukrovkou se jen v České republice léčí asi 750 tisíc lidí. Doposud byli lidé s touto chorobou odkázáni především na dodržování diety či léčbu inzulinem. Moderní způsob léčby založený na hormonu inkretinu, jenž pomáhá tělu regulovat hladinu cukru v krvi tak, že stimuluje inzulin jen tehdy, když jej tělo potřebuje. Účinná látka se tedy aplikuje dvakrát denně injekčně do podkoží, nezávisle na množství přijaté potravy či fyzické aktivity. V těle působí 12 hodin a přímo ovlivňuje metabolismus tím, že navozuje pocit sytosti. Díky těmto účinkům ji tedy ocení i cukrovkáři, kteří marně bojují s nadváhou a obezitou. Lékaři doporučují tuto léčbu především diabetikům II. typu, u kterých nejsou původní inzulinové preparáty dostatečně účinné a které trápí zdravotní komplikace spjaté s jejich nadměrnou hmotností.


Neseď na studeném nebo
NASTYDNEŠ

Není to tak úplně pravda. Až osmdesát procent všech zánětů močových cest u žen způsobuje bakterie Escherichia coli. Nejlepší prevencí je dostatečný pitný režim, intimní hygiena a pravidelné vyprazdňování močového měchýře. Záněty močových cest se léčí antibiotiky nebo léky zvanými chemoterapeutika, což jsou synteticky vyrobené látky s účinky antibiotik.


Proti nemocím
POMŮŽE SAUNA

Sauna dokáže zlepšit náladu, posílit organismus a připravit jej na boj s nemocemi. Se saunováním ale za - čněte pozvolna, radí lékaři a začátečníkům doporučují, aby v místnosti s horkým vzduchem zůstávali jen tak dlouho, aby jim to bylo příjemné. Pro začátek také k ochlazení spíš než studený bazén doporučují vlažnou sprchu. K tomu, abyste ze sauny maximálně profitovali, vám postačí dva až tři cykly oteplení a následného ochlazení. Více se nedoporučuje, protože by se mohl organismus příliš vyčerpat. A jak často se saunovat? Ideální je jednou týdně!


FOTO: Shutterstock