PLENKAMI
proti tetanu

Proti tetanu v zemích třetího světa se bude opět bojovat dětskými plenkami! Začíná totiž druhý ročník úspěšné dobročinné kampaně Pampers a UNICEF pod názvem „1 balení = 1 vakcína“, která podporuje boj proti mateřskému a novorozeneckému tetanu v rozvojových zemích. První ročník této iniciativy probíhal na přelomu let 2008 a 2009, kdy se podařilo získat finanční prostředky na nákup 1 406 715 vakcín proti zákeřnému tetanu.


NA MAMOGRAF zdarma!

Víte, že zdravotní pojišťovny od začátku roku hradí screeningové mamografické vyšetření i ženám nad 69 let věku? Významně k tomu přispěl pilotní projekt VZP, v rámci kterého byly ženy na mamografický screening zvány a který se uskutečnil v letech 2007 a 2008. Více než 105 tisíc žen z celkového počtu pozvaných tehdy zareagovalo na adresnou pozvánku a podstoupilo vyšetření v některém z 60 mamografických center po celé ČR.


Čeští vědci zjistili,
JAK OMEZIT RŮST ZHOUBNÉHO NÁDORU

Týmu z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd se podařilo prokázat, že rakovinový nádor si přizpůsobuje své okolí tak, aby mu dodávalo důležité bílkoviny k jeho růstu. Podle vědců by přerušení tohoto systému mohlo být cestou, jak růst nádoru zastavit. Tým nyní čeká, jestli jeho objev zaujme natolik, aby některá farmaceutická firma investovala do vývoje nového léku.


STOP cukrovce

Pro velký zájem pokračuje Diabetická asociace ČR v sérii testovacích akcí – bezplatného měření cukru a cholesterolu v krvi a krevního tlaku. Zdravotní a nutriční sestry výsledky na místě vyhodnotí a doporučí případný další postup. Aktuální seznam zastávek akce Cukrovka, změřte si svá rizika najdete na www.stopcukrovce.cz.


ON-LINE o duševním zdraví

První on-line poradnu, která se zabývá sociální sférou života lidí s duševním onemocněním, zprovoznilo na stránkách www.stopstigma.cz Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. Vyplnilo tak jednu z mezer v síti o pacienty s diagnózami, jako jsou například deprese, poruchy příjmu potravy, schizofrenie, neurotické poruchy či drogové závislosti.


Nenechte se
OTRÁVIT

Při VFN v Praze začalo fungovat Toxikologické informační středisko, které můžete kontaktovat v případě jakékoliv otravy. Volat můžete na linky 224 919 293 nebo 224 915 402.


FOTO: Shutterstock