ŠŤÁVA,
která odsune únavu

Nové vědecké studie ukazují na to, že džus z červené řepy zvyšuje při cvičení výdrž. Podle odborníků je tomu tak díky nitrátům, které v sobě džus z červené řepy obsahuje. Nitráty se v těle přeměňují na oxid dusnatý, díky němuž dochází ve tkáních k nižší spotřebě kyslíku, a proto se při cvičení tolik neunavíte, respektive pocítíte únavu o něco později.


KRIZE škodí zažívání

Počet lidí, kteří kvůli zažívacím obtížím vyhledali lékaře, se v době hospodářské krize zvýšil, tvrdí lékaři. Nejčastějšími zažívacími obtížemi jsou pocit plnosti po jídle, nadýmání a tlaky v břiše. Pomoci může úprava životosprávy, jíst častěji v menších porcích a vyhnout se dráždivým kořeněným pokrmům. Vhodné je i omezit alkohol a kávu. Při nadýmání by měl člověk vynechat čerstvé pečivo, cibuli a česnek, jíst méně luštěnin a přidat pravidelný pohyb. Hodně lidí trápí třeba i pálení žáhy. Pomáhají léky snižující žaludeční kyselost.


Šetrnější
OPERACE PÁTEŘE

Novou metodou, která je pro pacienty šetrnější a bezpečnější, začali operovat bederní páteř lékaři Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice vOlomouci. Výhody operace pocítí zejména lidé, kteří mají potíže se stabilitou páteře následkem degenerativního onemocnění meziobratlových plotének. Zatímco dosud museli lékaři kmístu pronikat předním či zadním vstupem a riskovali zasažení důležitých cév či nervových center, nová metoda spočívá v náhradě bederní meziobratlové ploténky z bočního přístupu. Díky speciálnímu instrumentáriu nyní lékařům stačí pouze šesticentimetrový vstup do těla.


Tento lék už neberte!

Společnost Abbott stahuje z trhů ve všech státech Evropské unie, v Norsku a na Islandu své léky proti obezitě, které obsahují sibutramin. Podle výsledků studie z roku 2009 by totiž tyto přípravky mohly u pacientů zvyšovat riziko kardiovaskulárních problémů. V Česku společnost prodává lék pod názvem Meridia.


Očkovat se nechalo víc než šedesát tisíc lidí

V celé České republice si pro očkování proti prasečí chřipce přišlo přes šedesát tisíc lidí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Před několika týdny také vláda rozhodla o uvolnění vakcíny proti prasečí chřipce pro všechny občany, včetně dětí od tří let. Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové půjde o očkování dobrovolné a bude zdarma. Původně byla vakcínu objednaná především pro vybrané skupiny chronicky nemocných a lidí nezbytných pro chod státu.


Nový rekord

Klíšťovou encefalitidou, jež způsobuje nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku, loni onemocnělo 816 lidí. Je to o 185 lidí více než předloni, jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Kromě roku 2006, kdy počet nemocných překročil tisícovku, je to nejvíce za posledních deset let. Přesný počet obětí nemoci zatím není podle SZÚ znám, každoročně v ČR na encefalitidu zemře do pěti lidí.


FOTO: Shutterstock