Pozor,
TĚHOTENSTVÍ JE NAKAŽLIVÉ!

Těhotné ženy na pracovišti inspirují své kolegyně, aby začaly přemýšlet o vlastních dětech. Vyplývá to ze studie švédských vědců, ve které se uvádí, že pokud na pracovišti otěhotní některá ze zaměstnankyň, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že ji v následujících 13 až 24 měsících bude následovat některá z jejích kolegyň, o deset procent. „Nakažlivost“ u rozhodnutí pořídit si dítě se zároveň různí u určitých skupin žen. Podle studie mají ženy s nižším vzděláním tendenci více podléhat vlivu kolegyň s vyšším vzděláním, zatímco u žen s vyšší kvalifikací je tomu jinak. Tyto ženy mají naopak tendenci inspirovat se u stejně vzdělaných spolupracovnic. Další část výzkumu by měla zkoumat, zda jsou „nakažlivým“ efektem nějakým způsoben zasaženi také muži.


UNAVENÍ kuřáci?

Svaly kuřáků se unaví rychleji a není důležité, jak dlouho nebo kolik cigaret denně kouří, tvrdí vědci. Ale to není vše! Škodliviny, které do sebe kuřák během kouření absorbuje a které způsobují nedostatek kyslíku, se projeví nejen zvýšenou únavou svalů, ale také sníženou tvorbou nových svalových buněk. Při kouření se totiž přestávají tvořit bílkoviny, které jsou základem tvorby svalů!


Má ANGLICKÁ SNÍDANĚ
něco do sebe?

Snídaně obsahující slaninu, uzeniny, vejce a fazole by mohla být nejzdravějším startem do nového dne. K takovému závěru dospěli američtí vědci po výzkumu, z kterého vyplynulo, že podobná snídaně cíleně naprogramuje metabolismus pro zbytek dne. Tučné jídlo ráno tak pomůže tělu odbourávat a trávit během dne rychleji tuky, zatímco jídlo bohaté na sacharidy naopak zřejmě připraví tělo na to, aby odbouralo hlavně sacharidy.


PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY a my

Až 62 procent dospělých ignoruje kontroly u lékaře. Vyplývá to z čísel, která má k dispozici Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Přitom právě preventivní prohlídky mohou odhalit závažná onemocnění a tolik nebezpečné zhoubné nádory. Mezi nejčastější patří zhoubná onemocnění tlustého střeva, prsu a děložního čípku.


MED jako antibiotikum

Němečtí odborníci zjistili, že med je nejen vynikající přírodní antibiotikum. Má také antiseptický účinek a funguje i v případě chronických ran infikovaných velice odolnými bakteriemi.


Brno má
CERTIFIKÁT

Fakultní nemocnice Brno jako první na Moravě obdržela čestný certifikát bezpečnosti a kvality. Tento certifikát uděluje společnost B. Braun za používání nejnovějších technologií s bezpečnostními prvky, které chrání zdravotnický personál i pacienta.


FOTO: Shutterstock