NEJLÉPE je bez bot!

Lékaři již dlouho vědí, že běh v nespecializované sportovní obuvi je velmi škodlivý pro klouby dolních končetin. Ale podle nové experimentální studie je překvapivě i běh v těch nejlepších speciálních běžeckých botách pro klouby škodlivější než běh naboso. Tenisky sice chrání chodidlo, ale i tak přenášejí větší zátěž na klouby, a to víc než při chůzi v botách s vysokými podpatky. Nejméně této zátěže je přenášeno tehdy, když je chodidlo bosé. Američtí experti tak doporučují všem výrobcům, aby vyrobili boty, které dokáží imitovat běh naboso.


Co k snídani?
OVOCE!

Vyzkoušejte ovoce! Je velmi dobrým zdrojem vlákniny a vitaminů. Odborníci jen doporučují si k ovoci po ránu dopřát i dávku sacharidů v podobě obilninových produktů. Může to být chléb nebo různé cereální výrobky. Obilniny vám pomohou udržet energii po většinu dopoledne a ovoce plné vlákniny zasytí.


Nově proti pneumokokům

České děti mají možnost být očkovány novou vakcínou proti pneumokokům, která nabízí ochranu před 13 nejnebezpečnějšími typy této bakterie. Prevenar 13 ale musí rodiče zaplatit, protože nová vakcína zatím na zařazení do bezplatného očkování zavedeného od ledna 2010 čeká.


RIZIKOVÉ postýlky

Dětská postýlka patří mezi jednoduché výrobky. Avšak ani to, co je jednoduché, nemusí být zároveň bezpečné. Důkaz přináší test dětských postýlek, který mezi jedenácti výrobky odhalil šest rizikových. Více na www.dtest.cz.


Parodontální info

Na trhu se objevilo moderní genetické vyšetření Stoma-Gene, odhalující parodontální patogeny v ústech každého jednotlivce. Jedná se o bezbolestný odběr vzorku z prostoru mezi dásní a zubem pomocí papírových tyčinek.


FOTO: Shutterstock