První z dvanácti „OSTROVŮ ŽIVOTA“
je již v provozu

Nadace Charty 77 získala z Norských fondů grant ve výši 761 657 eur na nákup speciálních inkubátorů. Cílem těchto „ostrovů života“ je poskytnout nedonošeným novorozencům špičkovou péči v prvních okamžicích jejich života už přímo na porodním sále a zvýšit tak jejich šanci na přežití. Celkem bylo nakoupeno 12 kompletů přístrojového vybavení, které poputují do 12 nemocnic v České republice. První z nich již pomáhá ve VFN Praha.


OCET
odbourává tuky

Odpradávna se ocet používal na různá bodnutí, štípnutí a otoky. Moderní výzkumy navíc dodávají, že kyselina octová dokáže regulovat také krevní tlak a hladinu krevního cukru. Současné objevy z Japonska navíc naznačují, že ocet může pomoci i lidem snažícím se zhubnout a získat normální váhu. Při laboratorních testech vědci prokázali, že pravidelným přidáváním octa do jídelníčku se sníží ukládání tuku v těle až o deset procent. Kyselina octová totiž v těle aktivuje geny, které produkují bílkoviny působící jako odbourávače tuků.


Stresující
DIETY

Lidé, kteří se snaží dodržovat striktní redukční diety, mohou prožívat velice stresující okamžiky. Pokud chcete zhubnout, je lepší se držet zdravé vyvážené stravy, radí lékaři. Například ve Velké Británii trpí skutečným stresem z diet desetitisíce lidí. Nejvíc přirovnávají držení diet ke stresu z blížících se termínů odevzdání nějaké práce či k přípravě na zkoušky. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že diety jsou víc stresující než plánování svatby!


Jak výrazně
PRODLOUŽIT ŽIVOT

Sirolimus, látka, která se od jejího objevení před čtyřiceti lety využívá při transplantaci orgánů, dokáže podle vědců zřejmě výrazně prodloužit život. Zatím byla vyzkoušena jen na myších, kterým prodloužila život až o 38 procent. Sirolimus je látka vytvářená bakterií Streptomyces hygroscopicus, původně objevená v sedmdesátých letech ve vzorku půdy z Velikonočního ostrova Rapa Nui. Má imunosupresivní účinky (potlačuje imunitu), a proto se podává pacientům po transplantaci orgánů. Rovněž se používá k rozšiřování koronárních tepen a testuje se její účinnost proti rakovině.


Zdravý životní styl
CHRÁNÍ

Lidé, kteří pravidelně cvičí, omezují přísun červeného masa a alkoholu, mají větší šanci vyhnout se smrtelné rakovině tlustého střeva. Potvrzuje to nejnovější studie, která analyzovala výsledky dosavadních výzkumů v této oblasti. Příliš mnoho červeného a průmyslově zpracovaného masa, kouření, obezita a cukrovka zvyšují riziko vzniku nádoru tlustého střeva až o pětinu. Ještě významněji se nebezpečí rakoviny zvyšuje v souvislosti s konzumací alkoholu, zdůrazňují vědci.


Foto: Shutterstock