Mohou chránit
SVÉ PARTNERKY

Nejen dívky, ale i chlapci se mohou nechat očkovat proti virům, které způsobují rakovinu děložního čípku a genitální bradavice. Odborníci doporučují vakcínu zejména chlapcům od devíti do patnácti let. V budoucnu to může ochránit je, ale i jejich partnerky. Lidský papilomavirus, který je původcem rakoviny děložního čípku, se totiž přenáší pohlavním stykem z muže na ženu. Doporučený věk očkování je však podle odborníků spíše orientační. Očkovat se mohou nechat i mladí muži do 26 let. Vakcína je ochrání i před karcinomem penisu a konečníku. I když je tento druh nádoru ojedinělý, ochrana pro sexuální partnerku je díky vakcíně až devadesátiprocentní.


JABLKA a mrkev

Lidé, kteří holdují alkoholu a cigaretám, vystavují svá ústa a krk mnoha škodlivým látkám zároveň. To se může projevit mimo jiné zhoubným nádorem v této oblasti. Právě na tyto konkrétní nádory se zaměřili vědci a zkoumali, zda ovoce a zelenina mohou uplatnit své ochranné vlivy i u nádorů způsobených škodlivinami opravdu těžkého kalibru. A co zjistili? Mezi zeleninou byla v tomto ohledu nejužitečnější konzumace paprik, rajčat a mrkve. Z ovoce nejvíce ochrany poskytla jablka, nektarinky, bros kve, švestky, hrušky a jahody. Kromě ovoce a zeleniny dokázaly před rakovinou chránit také luštěniny – především fazole a hrách.


Jak je to
S GENEM OBEZITY?

Lidé, kteří mají v sobě některou variantu genu spojeného s obezitou, snědí při každém jídle v průměru o sto kalorií více. Vědci se domnívají, že klíčovou variantu zmíněného genu v sobě nosí víc než polovina lidí. Ty pak instinktivně více přitahují kaloričtější jídla. Dobrá zpráva je, že gen sám o sobě nevede k obezitě bez přejídání a také že i obezitu spojenou s tímto genem lze regulovat zdravým životním stylem a pečlivou kontrolou stravování.


Pomohou
EUROKLÍČE

Tělesně postiženým i dalším lidem se ztíženou pohyblivostí, jako jsou maminky s kočárky a senioři, zřejmě do dvou let výrazně ulehčí život nové euroklíče. Jediným univerzálním klíčem si totiž budou moci odemknout toalety, výtahy a výtahové plošiny v řadě budov, využijí je i ve vlacích Českých drah. Nápad zřídit speciální klíče pro lidi s tělesným postiženým vznikl před více než dvěma desítkami let v Německu. V Česku je nyní pouze 80 míst, kde jsou instalovány eurozámky; do dvou let by jich však v celé ČR mohlo být instalováno až 5500.


KONEC ČEKÁNÍ
v ordinacích!

Nejdéle čtvrthodinu by měli čekáním na vyšetření strávit předem objednaní pacienti v ordinacích praktických lékařů i specialistů, kteří se zapojí do nového programu Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Projekt nazvaný Akord má za cíl zaručit pacientovi poskytnutí správné péče ve správném čase na správném místě a správným způsobem,“ tvrdí mluvčí VZP Jiří Rod. Program pojišťovna zahájí nejprve pilotní fází ve čtyřech krajích – Plzeňském, Ústeckém, Jihočeském a Moravskoslezském. Během následujících tří let by se do tohoto systému kvality péče mělo zapojit všech 6,5 milionu pojištěnců VZP a přes 20 000 lékařů a zdravotnických zařízení.


FOTO: Zdravie/ profimedia a archiv redakce