KLEVETĚNÍ
prospívá ženskému zdraví

Přestože v horším případě mohou drbny zničit vztahy a rozkládat společnost, nevinné plkání je pro ženy nezbytné a zdravé. Odborníci zjistili, že se při klevetění zvyšuje hladina progesteronu v krvi a snižuje se míra stresu a napětí. Progesteron má vyjma řady důležitých funkcí v menstruačním cyklu a během těhotenství také vliv na tvorbu sociálních vztahů a vzbuzuje v člověku vzájemnou náklonnost a altruistické pocity.


Češi málo pijí

Jen necelá čtvrtina Čechů dodržuje pitný režim. Pouhých 21 procent z nás totiž denně vypije alespoň dva litry tekutin, což je přibližná doporučená denní dávka. Vyplynulo to z výzkumu společnosti Median. Dva a půl litru tekutin by měl přitom denně vypít člověk, který váží sedmdesát kilogramů. Čím vážíme více, tím více bychom toho měli vypít. Obecně se uvádí, že dospělý člověk by měl vypít asi 20 – 40 ml tekutin na jeden kilogram své váhy, což je v průměru asi dva až tři litry denně.


Vakcína proti prasečí chřipce už existuje!
VYRÁBÍ SE V ČESKU

Společnost Baxter dokončila testy a vyhodnocování chřipkového viru typu A/H1N1 a s pomocí buněčné technologie Vero zahájila výrobu komerční vakcíny proti prasečí chřipce. Společnost získala virus od amerického Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění už počátkem května a nyní usilovně pracuje na tom, aby byla vakcína proti pandemické chřipce co nejdříve k dispozici. Vakcína se vyrábí ve výrobním závodě společnosti Baxter ve středočeské obci Bohumil.


Co mají společné
ZUBY A ŽLUČOVÉ KYSELINY?

Amalgámové a plastové zubní výplně možná brzy nahradí odolný materiál z kyselin, které produkují lidská játra. Na jeho vývoji pracují společně kanadští a čínští vědci. Žlučové kyseliny jsou přírodní látky, které vznikají v játrech a shromažďují se ve žlučníku, odkud pomáhají při trávení tuků. Po určité proměně se z nich podle vědců stává velice odolný a trvanlivý materiál.


ELEKTRONICKÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM
pacienta

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) připravuje elektronický lékový záznam pacienta, který mu poskytne aktuální přehled o jemu vydaných či elektronicky předepsaných léčivech. Pacient bude mít trvalý přístup k informacím o tom, jaké léky si vyzvedl na lékařský recept tištěný i elektronický či bez receptu s omezením a také které léky mu byly elektronicky předepsány. Dále bude mít přehled o tom, jakou část ceny léků mu uhradila zdravotní pojišťovna a jaká část doplatku bude pacientovi započítána do ochranného limitu či jaký zaplatil regulační poplatek. Ilustrativní náhled do lékového záznamu bude k dispozici na internetových stránkách www.sukl.cz a www.leky.sukl.cz.


Foto: Shutterstock