BANÁNOVÉ
pokušení

Také se vyhýbáte banánům kvůli tvrzení, že jsou příliš kalorické a způsobují nadváhu? Děláte chybu. Banány sice opravdu mají vyšší energetickou hodnotu (kolem 400 kJ / 100 g), ale také mnoho minerálů a vitaminů. Banány nám pomáhají vyrovnávat překyselení organismu. Draslík a hořčík mají příznivý vliv na krevní tlak a správnou funkci svalů a nervů. Koktejl vitaminů a minerálů také příznivě působí na popraskané rty, ranní únavu a vypadávání vlasů. Pro oživení pleti si dopřejte masku z čerstvých banánů. Banány také podporují spánek, zvyšují odolnost proti stresu, zlepšují náladu, a dokonce podporují libido. Odborníky jsou banány doporučovány při žaludečních a střevních potížích.


CYKLISTIKA
je nejvhodnější sport

Pro lidi s nadváhou je podle odborníků ježdění na kole vhodnější než třeba běh nebo aerobik. Vhodné je také cvičení ve vodě. Problém je však v tom, že naprostá většina lidí neplave správným stylem a zatěžuje krční páteř.


Plíživý
ZLODĚJ ZRAKU

Zeleným zákalem trpěli Jan Lucemburský či Galileo Galilei, v současnosti jím v Česku trpí čtvrt milionu lidí. Nemoc zvaná plíživý zloděj zraku je druhou nejčastější příčinou slepoty. Zelenému zákalu se však dá bránit – důležité jsou pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře. Česká glaukomová společnost doporučuje, aby si lidé po dosažení 45 let nechali u očního lékaře alespoň jednou za dva roky vyšetřit zrak. Zdravotní pojišťovny toto vyšetření hradí. Včasná léčba může postup nemoci zpomalit a člověku zrak zachovat.


Vítané ZJEDNODUŠENÍ

Lékařské formuláře pro hlášení o nemocenské by se měly zjednodušit. Senátoři nedávno schválili novelu zákona o nemocenském pojištění, kterou společně předložili bývalí ministři práce a sociálních věcí. Původní zákon platí od letošního ledna a ukázalo se, že lékaři jsou kvůli němu zavaleni administrativou. Novela by mohla snížit jejich náklady na odesílání hlášení až o třetinu. Zákon teď poputuje k prezidentovi a platit začne tři měsíce po vyhlášení.


Přes tvrdý odpor
VATIKÁNU

Itálie po dvouletém rozhodování schválila prodej pilulek vyvolávajících potrat. Vstup pilulky na italský trh schválil Italský úřad pro léčiva v šestihodinové debatě. V Česku je takzvaná potratová pilulka s technickým názvem RU 486 ilegální. Potratová pilulka způsobí, že se lidské embryo oddělí od děložní stěny. Žena tak může ukončit těhotenství do 49. dne těhotenství bez chirurgického zákroku. Ve většině evropských zemí je pilulka povolena, a to včetně Řecka a Španělska. Ilegální je kromě Česka také například v Chorvatsku.


Foto: Shutterstock