Chcete elektronickou
ZDRAVOTNÍ KNÍŽKU?

Elektronickou zdravotní knížku si můžete nechat nově založit ve vybraných lékárnách. Všechny lékárny s programem Lekis účastnící se projektu Nový IZIP v lékárnách mohou pojištěncům VZP elektronickou knížku nejen zřídit, ale rovněž do ní ukládat záznamy o vydaných léčivých přípravcích. Celý systém elektronických zdravotních knížek je pro všechny pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny zdarma. Lékárny, kde se tato služba poskytuje, jsou označené logem.


Lákali dárce krve
NA PIVO

Českým nemocnicím chybí téměř 130 tisíc bezpříspěvkových dárců krve. Situace je obzvláště tíživá v podzimních měsících. Společnost pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti JEP ve spolupráci se značkou Radegast Birell proto vyzkoušela projekt, jehož cílem bylo informovat veřejnost o akutním nedostatku bezpříspěvkových dárců a přilákat nové dárce krve. Každý, kdo od 1. září daroval krev v jedné ze 45 nemocnic, které byly zapojeny do projektu Staň se dárcem právě ty!, získal na osvěžení plechovku nealkoholického piva Radegast Birell a materiály o dárcovství krve.


BOBULE
pro zdravé oči

Borůvky a další druhy bobulového ovoce jsou bohaté na antioxidanty, které chrání čočku a sítnici před degenerativními procesy. Také podporují obnovu jejich buněk, prospívají cévám zásobujícím oči, příznivě ovlivňují noční vidění a zaznamenán byl i jejich pozitivní vliv při krátkozrakosti. Z ostatních potravin očím svědčí například mořské ryby a řasy, vejce, celozrnné obiloviny a fazole.


Pozor na VÝMĚNU PRŮKAZŮ zdravotního pojištění!

Všeobecná zdravotní pojišťovna vymění do konce roku většině svých pojištěnců průkazy. Ke stejnému kroku se chystají také zaměstnanecké pojišťovny. Pětiletá platnost dokladu, který je zároveň českým i evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC), totiž končí. Na evropský průkaz dostane pojištěnec nezbytnou zdravotní péči v zemích EU, uhradí jen poplatky, pokud je v dané zemi lidé u lékaře platí. Problém s výměnou může nastat u toho, kdo změnil od vydání průkazu pojištěnce bydliště a nesdělil to pojišťovně.


Na zdravé výživě NEŠETŘETE! Proč?

Češi kvůli krizi opouštějí zdravou výživu, varuje předseda Fóra zdravé výživy profesor Rudolf Poledne. Podle něho supermarkety nabízejí hodně slev, ale většinou jde o potraviny, které si příliš nerozumějí se zdravou výživou. Zlevňují sádlo, máslo, uzeniny, tučné maso. „Živočišný tuk zvyšuje koncentraci cholesterolu v krvi, urychluje aterosklerózu, tedy ucpávání cév, a tím zvyšuje nemocnost a úmrtnost na mozkovou mrtvici a infarkt,“ zdůrazňuje odborník, podle kterého v poslední době zcela stagnuje pokles hladiny cholesterolu a zastavil se i pozitivní vývoj úmrtnosti na cévní onemocnění mozku. Stoupá také výskyt vysokého krevního tlaku.


Foto: Shutterstock