SEBEVRAŽDA
rakovinových buněk

Tým Michala Dvořáka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd objevil novou látku, která vyvolává „sebevraždu“ nádorových buněk. Mohla by v budoucnu vylepšit metodu takzvaného fotodynamického efektu, která se už v některých zemích používá. Vhodná je nejvíce k léčbě snadno přístupných nádorů na povrchu těla nebo v tělních dutinách. Nevhodná je například k léčbě leukémie.


Novinka
PRO DIABETIKY

Čeští diabetici mají k dispozici nový přístroj, který jim umožní přesně sledovat hladinu cukru v krvi a dopředu je upozorní, že jim hrozí jeho nedostatek. Podle přednosty Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol Milana Kvapila má přístroj velikosti kovové padesátikoruny pacient na těle tři dny.
Měří mu hladinu cukru v krvi v pětiminutových intervalech. Jeho software pak data analyzuje a přesně vyhodnotí pohyb hladiny glukózy za dané období. Na základě těchto dat pak monitor pacienta upozorní, že mu hrozí nedostatek cukru v krvi.


Za hlad mohou
HORMONY

Za to, jak se cítíme nasyceni a jak často máme tendenci jíst, může prý hormon hladu ghrelin. Vylučuje se v žaludku a povzbuzuje tělo k další konzumaci potravin. Na uzdě ho podle amerických odborníků nejspolehlivěji drží v potravě přijaté bílkoviny. Jinak řečeno: kdo vsadil na stravu bohatou na cukry a tuky, tomu hladina ghrelinu rychle kolísá a pocity hladu se dostavují častěji. Nejlepším řešením pro rychlé a dlouhodobé zasycení jsou podle odborníků pokrmy bohaté na bílkoviny.


Kdo jsou
SLANÉ DĚTI

Přibližně polovina nemocných cystickou fibrózou u nás se neléčí vůbec nebo se léčí s chybnou diagnózou. Tato fakta zazněla při příležitosti Evropského dne pro cystickou fibrózu. Jeho účelem je informovat veřejnost o tomto nevyléčitelném onemocnění, při jehož pozdní diagnóze nastává nezvratné postižení plicních funkcí. V jeho rámci se v Praze konalo i zábavné odpoledne pro „slané“ děti. Takto se laicky říká dětem nemocným cystickou fibrózou, neboť mají výrazně slanější pot.


Vitaminy
A SRDCE

Vitaminy C a E, pilulky, které denně užívají miliony lidí na celém světě kvůli svému zdraví, nemají žádný vliv na prevenci srdečních onemocnění. Dokládá to největší a nejnovější americká studie, která se touto problematikou zabývá. Studii prováděli lékaři v bostonské nemocnici od roku 1997. Sledovali 14 641 mužů nad 50 let, které rozdělili na skupiny podle toho, jestli užívali vitamin C, E, oba nebo žádný. Po osmi letech nezaznamenali mezi skupinami žádnou změnu, tedy alespoň pokud šlo o srdeční choroby.


FOTO: Zdravie/profimedia a archiv redakce