Jaké máte
REAKCE?

Pokud máte rychlé reakce, tak se pravděpodobně dožijete vyššího věku než ti, kdo tuto vlastnost postrádají. Vědci v Edinburghu zjistili, že lidé s pomalejšími reakcemi mají skoro třikrát větší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Rychlé reakce podle nich mohou být znakem inteligence, která je zase zpravidla spojena se zdravějším životním stylem.


PORADNA
úspěšně funguje

Pacienti s rakovinou z celé republiky se už téměř pět měsíců mohou obracet na poradenské oddělení biologické léčby pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) o radu, zda je právě pro ně vhodná biologická léčba. Za dobu svého působení tamní odborníci přijali 681 telefonátů, doba telefonování činila 62 hodin a 21 minut. Dále oddělení zodpovědělo 420 e-mailů. Telefonní číslo poradenského centra je 724 151 028 a e-mailová adresa: biolecba@vfn.cz.


SPÁNEK
a cukrovka

Lidé holdující spánku během dne podle expertů z Birminghamu častěji onemocní cukrovkou. Riziko onemocnění diabetem typu II se v případě, že člověk pravidelně spí i během dne, zvýší až o třetinu! Se spánkem během dne totiž často souvisí také nadváha a nezdravý životní styl.


Vyplatí se
PLATIT?

Regulační poplatky za první rok fungování přinesly zdravotnictví celkem deset miliard korun. „Tyto peníze umožnily mimo jiné růst počtu operačních zákroků, zkrácení dlouhých čekacích lhůt a rozšíření počtu výjezdových stanovišť zdravotnické záchranné služby. Poplatky zlepšily dostupnost péče, uvolnily přeplněné čekárny a zvýšily komfort pacienta,“ shrnula některé přínosy ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Opozice i pacientské organizace ale poplatky kritizují, podle nich omezují přístup pacientů ke zdravotní péči.


JAHODY, JABLKO
a špenát

Víte, že mezi likvidátory bakterií a přirozené čističe zubů patří i jablko a mrkev? Stejný účinek ale má i například okurka, květák, celer nebo hruška. Konzumací těchto potravin se zvyšuje produkce slin, které pak působí spolu s vlákninou obsaženou v těchto potravinách. Nečekanými úspěchy se při bělení zubů mohou pyšnit také jahody. Jahody obsahují enzym, který je přirozeným zubním bělidlem.


FOTO: Zdravie/ profimedia a archiv redakce