Studie
I S ČESKÝMI PACIENTY

V pražské Nemocnici Na Homolce přijali první české pacienty do mezinárodní studie EchoCRT. Cílem studie je prokázat u pacientů se srdečním selháním, že ve srovnání pouze s lékovou terapií je optimální léková terapie kombinovaná s technicky vyspělým kardiologickým přístrojem Lumax HF schopna snížit počet úmrtí a hospitalizací pro zhoršení nemocí srdce. Tento technicky vyspělý kardiologický přístroj je zaměřen na záchranu a zkvalitnění života pacientů. Studie se realizuje v přibližně 125 výzkumných centrech po celém světě včetně center v Evropě, USA, Austrálii, Kanadě a Izraeli.


KDY POMŮŽE TABLETKA a kdy lékař

Člověk si má sám léčit jen známou bolest, jinak má jít k lékaři, tvrdí lékař Centra pro léčbu bolesti brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Marek Hakl. S bolestí by pacient měl zamířit k praktickému lékaři. Ten rozhodne, zda ji může léčit sám, nebo ho pošle na neurologii, ortopedii, rehabilitaci nebo jiné specializované pracoviště. Sám by si měl člověk léčit jen takovou bolest, kterou z dřívějška zná: opakovaně se s takovou bolestí setkával, byl s ní u lékaře, je vyšetřen a ví, že to není nic závažného. Rozhodně by ale měl lékaře navštívit, pokud se objeví náhlá bolest, se kterou se nikdy předtím nesetkal.


Nejnovější metoda
OPERACE SÍTNICE poprvé v ČR

Primář Vitreoretinálního centra Cornea Lexum Praha MUDr. Ivan Fišer, Ph. D., provedl jako první v České republice operaci sítnice a sklivce bezstehovou metodou. Převratnou metodu oční operace úspěšně provedl pomocí technologicky unikátního přístroje Constellation Vision System od firmy Alcon. Složitá operace sítnice a sklivce se nyní díky nové operační metodě výrazně zjednodušuje a stává se zcela bezpečnou a lidé trpící jakýmkoliv poškozením nebo onemocněním sklivce a sítnice mají od nynějška naději na rychlejší uzdravení.


ZUBAŘŮ je prý dost!

Ačkoliv se všeobecně má za to, že stomatologů je v České republice nedostatek, nejnovější průzkum, který si nechal exkluzivně na toto téma zpracovat portál www.lekari-online.cz, ukazuje zcela něco jiného. „Formou hloubkového dotazování jsme zjistili, že většina oslovených zubařů ve skutečnosti volné kapacity má,“ říká Pavel Hilbert z portálu lekari-online.cz a prozrazuje, že průzkum odhalil i slabé místo stomatologických praxí, za které lze jednoznačně označit neefektivní využívání času.


NÁSLEDNOU PSYCHIATRICKOU PÉČI
mají zlepšit takzvané buňky

Jedním z nejdůležitějších problémů psychiatrické léčby je zajištění následné péče po propuštění z ústavu. Následnou psychiatrickou péči by měly brzy zlepšit takzvané buňky, malé skupiny sociálních pracovníků, které by nemocnému pomohly vyhledat další odbornou léčbu. Iniciátor buněk, prezident České asociace pro psychické zdraví Martin Jarolímek, doufá, že ty první vzniknou v nejbližších týdnech. Sociální pracovníci budou spolupracovat s pavilony, odkud se nejčastěji propouští.


FOTO: Zdravie/ profimedia a archiv redakce