Srdce má rádo
BIOPRODUKTY

Podle amerických vědců obsahují bioprodukty oproti konvenčně pěstovanému ovoci a zelenině daleko více antioxidantů, které jsou prospěšné srdeční činnosti. Během desetileté studie testovali odborníci obyčejná a biorajčata, přičemž u těch druhých zjistili dvojnásobné množství flavonoidů, což jsou jedny z důležitých antioxidantů. Flavonoidy způsobují snížení krevního tlaku a slouží jako prevence proti infarktu a mrtvici. Další výhodou flavonoidů je jejich příznivý vliv na prevenci některých typů rakoviny a také předčasné demence.


KOLIK PÍT v zimě

V zimě není vyšší požadavek na denní příjem tekutin, nicméně pocit žízně bývá menší, takže hrozí vyšší riziko, že člověk nebude dostatečně pít, tvrdí odborníci. Tekutiny též podle nich představují nezbytnou součást léčby při nachlazení, kdy se naše tělo vyrovnává s přehřátím způsobeným zvýšenou teplotou. Při vysokém výdeji tekutin a nekvalitním pitném režimu hrozí dehydratace organismu, únava, menší výkon nebo bolesti hlavy.


Ženy
A CHOLESTEROL

V České republice zemře 16krát více žen na srdečně-cévní onemocnění než na zdánlivě nejobávanější ženské onemocnění, jako je rakovina prsu. Přesto jsou tato onemocnění u žen často podceňována. Důvodem je skutečnost, že se díky dočasné ochraně estrogeny začnou projevovat v průměru o deset let později než u mužské populace. „Nejčastěji mají podobu srdečních infarktů či mozkových mrtvic a u zhruba poloviny případů přitom udeří tak náhle a nečekaně, že nedají postižené osobě ani šanci dostat se k lékaři,“ vysvětluje preventivní kardiolog MUDr. Jan Piťha a připomíná základní pravidla prevence, kterými jsou: správná životospráva zaměřená na snížení hladiny cholesterolu a na úpravu dalších nepříznivých tukových látek v krvi, snížení krevního tlaku a nekuřáctví.


JEDEN ČLOVĚK
- dvě DNA?

Podle agentury Meditorial nemusí být test DNA vždy na sto procent spolehlivý. Příkladem může být aféra z roku 2007, kdy se doktor Lorente, šéf genetické laboratoře na univerzitě v Granadě, setkal s nezvyklým případem. Muž, který podstoupil test otcovství, jim přinesl nesmyslný výsledek. Po opakovaném provedení testu se přišlo na skutečnost, že muž má v ústech DNA dvou odlišných osob. Po vyloučení jiných možných příčin vznikla otázka, jak je to možné. Po dlouhém rozhovoru muž připustil, že před provedením testu DNA si dal do úst množství slin, které nalezl v nějaké láhvi. Muž se chtěl vyhnout nutnosti placení na nemanželské dítě a pokoušel se obelhat nejen genetickou laboratoř, ale i justici.


Nový informační portál
PRO VEŘEJNOST

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nedávno představil nový zdroj informací o léčivech pro veřejnost. Informační portál www.leky.sukl.cz bude pacienty seznamovat s nově uváděnými léky na český trh, s pravidly výdeje nových i již zavedených léků a s jejich působením na lidský organismus. „Jedná se o jedinečný informační zdroj o lécích skutečně pro každého,“ řekl Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, podle kterého by pacienti měli na uvedených stránkách najít i odpovědi na často kladené otázky typu: kdy a proti čemu mohu nechat očkovat své dítě či sebe; nebo jak časté by měly být a co by měly obsahovat preventivní prohlídky u praktického lékaře či u specialisty.


FOTO: Zdravie/ profimedia a archiv redakce