INTELIGENTNÍ OBVAZ
od českých vědců

K ošetření vážných ran začali minulý měsíc zdravotníci používat inteligentní obvazy, které urychlují hojení. Nová bandáž je výsledkem spolupráce českých vědců a lékařů ve výzkumném seskupení Nanomedic, založeném před 18 měsíci, a zabývá se výzkumem a vývojem produktů pro medicínu a farmacii. Na vývoji speciálních obvazů spolupracovaly české firmy s Fakultní nemocnicí Hradec Králové. Nový trojvrstvý obvaz umí odvádět přebytečnou tekutinu z rány a urychluje léčbu ran zasažených infekcí, diabetických ran, proleženin a bércových vředů.

JÓGA
proti stresu

O účincích jógy na fyzické i mentální zdraví nelze pochybovat. I vědci už potvrdili, že osoby provozující tento životní styl mají lepší kondici, méně chorob, pomaleji stárnou a jejich mentální zdraví je v lepším stavu. Podle nejnovějších zjištění biologů je vše dáno tím, že jogínské metody relaxace dokáží měnit genovou aktivitu a ovlivňovat tak, jak tělo reaguje na stres. Změny byly patrné nejen u dlouhodobě cvičících osob, ale také u těch, kteří cvičit teprve začaly.

Kde je nejlepší
KARDIOVASKULÁRNÍ PÉČE?

Kvalita kardiovaskulární péče je z evropských zemí nejvyšší v Lucembursku. Za ním následují Francie a Norsko, Česká republika je až na 21. místě. Uvedla to nedávno soukromá společnost Health Consumer Powerhouse, která srovnávala jednotlivé země podle kvality kardiovaskulární péče. Žebříček uzavírají Rumunsko a Bulharsko. Společnost ve svém přehledu srovnávala četné faktory při hodnocení celkové úrovně kardiovaskulární péče, včetně práv pacienta, přístupu k léčbě, prevence, procedur a klinických výsledků.

Ani jizvička!

Ojedinělou operaci žlučníku, po níž pacientovi nezůstanou žádné jizvy, provedli nedávno chirurgové v mělnické nemocnici. Takzvanou metodou N.O.T.E.S. operovali jako vůbec první ve střední a východní Evropě. Principem této unikátní operační metody je vstup do dutiny břišní přes přirozené tělní dutiny – u žen přes pochvu, odborníci však pracují i na možnostech, jak operovat také přes žaludek, konečník nebo močový měchýř. Zatím se však touto metodou operují pouze ženy, ty navíc nesmějí mít gynekologické obtíže. Výhodou této metody jsou i menší pooperační bolesti a rychlejší rekonvalescence.

Jak snížit
RIZIKO INFARKTU

Například úpravou zrychleného pulzu. Rychlý srdeční tep totiž zvyšuje riziko srdečního selhání. Optimální klidová srdeční frekvence je pro většinu lidí 60 až 65 tepů za minutu. U kardiaka je klidová srdeční frekvence o něco vyšší a je jednou z příčin infarktu, který může pro pacienta znamenat náhlou smrt. Tuto tezi by v nejbližší době měla potvrdit i rozsáhlá Mezinárodní studie Beautiful. Výsledky studie budou zveřejněny na podzim na kongresu Evropské kardiologické společnosti v Mnichově. Na základě zjištění studie by se plošné sledování srdeční frekvence mohlo stát novým rizikovým faktorem, podobně jako hladina cholesterolu.


FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce