Jídlem proti
CUKROVCE

Středomořská strava bohatá na ovoce a zeleninu pomáhá chránit před onemocněním srdce. Podle nového výzkumu má však také ochranný účinek před cukrovkou. Odborníci při výzkumu zjistili, že u lidí, kteří se hodně přidržovali této stravy, bylo o 83 procent nižší riziko rozvoje diabetu druhého typu než u lidí, kteří tomuto typu stravování neholdovali. Podle Světové zdravotnické organizace je ve světě 180 milionů lidí trpících cukrovkou. Předpokládá se, že do roku 2030 se toto číslo více než zdvojnásobí, protože stále více národů se přizpůsobuje západnímu životnímu stylu.

ÚKLIDEM
na nenáladu

Postihuje vás pravidelně smutná nálada a rozmrzelost? Chyťte do ruky vysavač či hadr na podlahu a pusťte se vesele do úklidu domácnosti, který je podle odborníků skvělou prevencí sklíčenosti. Domácí práce (asi dvacet minut uklízení týdně) jsou v tomto ohledu téměř stejně spolehlivé jako sport.

Co dělá
ZDRAVOTNÍ KLAUN

Víte, že profesionální zdravotní klauni jsou považováni za účinnou součást léčebného procesu ve většině vyspělých evropských zemí? Zdravotní klauni ale zdomácněli i v našich v našich dětských nemocnicích. Formou humoru se snaží malé pacienty zbavit strachu, napětí a úzkostí spojených s léčbou nebo z neznámého nemocničního prostředí. Pro každé dítě mají v zásobě množství kouzel a netradičních léčebných metod – například oprašování dobré nálady speciální prachovkou, transplantaci červeného klaunského nosu nebo měření lechtacího tlaku.

NADĚJNÝ
krok

Američtí vědci oznámili, že se jim podařilo vyléčit rakovinu kůže v pokročilém stadiu aplikací vlastních obranných buněk pacienta namnožených mimo tělo. Dvaapadesátiletý muž je dva roky po ukončení léčebného zákroku bez melanomu. Američané nárokující si toto prvenství zároveň upozorňují, že jejich technika je aplikovatelná pouze na pacienty s jistým typem imunitního systému a nádoru a může být využita jen u malého procenta lidí s rakovinou kůže.

ZA POPLATKY
víc než stovku!

Víte, že každý Čech zaplatil v prvním čtvrtletí letošního roku za regulační poplatky ve zdravotnictví v průměru 155 korun? Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Dvě třetiny sumy platili lidé za návštěvy u lékaře a za recepty. Z toho za léky to bylo v průměru 55 korun za osobu, za regulační poplatky u lékaře 52 korun. Zbytek průměrné sumy tvoří ostatní poplatky, například za pobyt v nemocnicích. ČSÚ o sledování výdajů požádalo ministerstvo zdravotnictví. Chce mít přehled, jak se poplatky do rodinných rozpočtů promítají? Pacienti od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického lékaře i u specialistů. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 korun za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde na 60 korun denně.


FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce