Další preventivní
VYŠETŘENÍ ZDARMA

V rakovině tlustého střeva a konečníku patří Česká republika k nejhorším státům v Evropě. Některé zdravotní pojišťovny se proto rozhodly, že budou svým pojištěncům nad 55 let proplácet preventivní kolonoskopické vyšetření. K těm, které ho od srpna již zavedly, patří zdravotní pojišťovna Agel a také zdravotní pojišťovna Metal-Aliance. Všeobecná zdravotní pojišťovna by vyšetření měla proplácet od ledna příštího roku. Na ministerstvu zdravotnictví byla navíc vytvořena komise, která připravuje podklady k tomu, aby všichni lidé od 55 let bez rozdílu, u které jsou zdravotní pojišťovny, měli toto preventivní kolonoskopické vyšetření na rakovinu tlustého střeva hrazeno z pojištění.


NADĚJNÝ VÝZKUM
českých vědců

Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR zkoumají nový způsob boje proti nádorovým buňkám. Nadějí pro nemocné pacienty má být analog vitaminu E, který působí přes mitochondrie a vyvolává odumírání rakovinných buněk, aniž by poškodil buňky zdravé. Testy zatím ukázaly, že u myší látka potlačuje tvorbu nádorů tlustého střeva, plic, mléčné žlázy, pohrudnice a děložního čípku.


OČKOVÁNÍ
přestává působit

V Česku se zvýšil výskyt černého kašle, a to i navzdory tomu, že se děti proti nemoci povinně očkují. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Odborníci zatím analyzují příčiny zvyšující se nemocnosti, ale pokud se potvrdí, že mladým lidem chybějí protilátky, rozhodne se o zavedení přeočkování starších dětí. Zřejmě by k tomu došlo od ledna 2009, kdy se projeví v očkovacím kalendáři i několik dalších změn. Vedle přeočkování proti černému kašli chce ministerstvo zdravotnictví zavést i očkování proti pneumokokovi, a naopak zrušit povinné přeočkování dětí proti tuberkulóze, které prý není nutné.


Naučte se s počítačem
A PRACUJTE DOMA

Jde vaše dítko začátkem září do školy? Běžte s ním. Využijte například služeb počítačové školy Gopas, kde vás naučí vše nejdůležitější s prací na počítači, což je první krok k tomu, abyste mohli začít pracovat z domova. Nový trend, který přišel do České republiky, takzvaný homeworking, se totiž snaží využívat čím dál více osob a nejsou to pouze maminky na mateřské dovolené. Práce z domova se uplatňuje v celé řadě kreativních a kancelářských profesí, od grafiků, programátorů, překladatelů a novinářů přes designéry a architekty až po manažery či obchodní zástupce.


STŘEDOMOŘSKÁ STRAVA
doma netáhne!

Obyvatelé ve Středomoří pomalu upouštějí od své tradiční kuchyně a na talířích se jim čím dál častěji objevují tučná a takzvaná rychlá jídla. Denní příjem kalorií se podle odborníků markantně zvýšil i v zemích jako Řecko, Itálie nebo Španělsko. Typická středomořská kuchyně, založená na olivovém oleji, rybách a zelenině, je podle studie na ústupu také na Blízkém východě a v severní Africe. I zde se stravovací návyky mění a příjem kalorií stoupá. Třeba pomůže snaha Španělska a některých dalších zemí, které žádají, aby středomořská kuchyně byla na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.


FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce