Kdo že je to
V OBJEKTIVU?

Nenechte si ujít originální výstavu v galerii pražského Café Louvre, jejímiž patrony jsou Jan Saudek a Roman Sluka. Ale nečekejte obrázky krasavic ani úhledné krajinky. Najdete zde především fotografie, díky nimž si uvědomíme, že staří lidé jsou krásní. K výstavě je vydán i zajímavý kalendář, z kterého výtěžek půjde na nadační fond založený na podporu seniorů.BYLINKY
v našem životě

Léčivé bylinky jsou součástí našeho života již od nepaměti a i v moderním světě mají v našem životě nenahraditelnou roli. Samozřejmě ani ony nejsou bez rizika. Doporučují se spíše jako doplněk naší nevyvážené stravy a k léčení při různých onemocněních. Navíc jsou mnohé rostliny ve vyšších dávkách nebo při dlouhodobém užívání škodlivé. Proto je potřebná opatrnost a dodržování doporučení pro dávkování od zkušených odborníků.
A je zdraví prospěšná například konzumace vod obsahujících rostlinné extrakty? Podle Prof. MUDr. Jaroslava Kresánka, Ph. D., například vody Rajec obsahují bylinný extrakt v přiměřeném množství, a hlavně ve vysoké čistotě, neobsahují nežádoucí příměsi, například těžké kovy, pesticidy a jiná znečištění, a proto jsou velmi vhodným potravinovým doplňkem, který nám pomáhá zlepšovat kvalitu našeho zdraví.


Olomoučtí kardiochirurgové
ZABODOVALI

Unikátní operaci, při níž je pacientovi po předchozí operaci srdce zpevněn hrudník pomocí speciálních dlah, provedli nedávno jako první v České republice lékaři Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Šestačtyřicetiletého muže, který před rokem podstoupil operaci srdce a po čase u něj došlo k nestabilitě hrudní kosti, kardiochirurgové znovu operovali.
Poprvé u nás použili metodu, při níž hrudní koš zpevnili titanovými dlahami uchycenými přímo na pacientova žebra. Primář Kardiochirurgické kliniky FNO MUDr. Vilém Bruk je přesvědčen, že zvolená metoda dává pacientovi největší šanci na kvalitní zhojení hrudní kosti.


KOUZELNÁ LABORATOŘ
aneb jak to funguje

Každý z nás ví, že když nám lékař odebere krev, moč či biopsii, putují odebrané vzorky na záhadné místo označované jako „laboratoř“. O pár dní později má lékař lepší přehled o tom, co se s pacientem děje a jak jej optimálně léčit. Co se v takové laboratoři vlastně děje?
Vyškolení odborníci používají techniky sahající od těch starých, jakými jsou například hledání složky krve nebo tkáně mikroskopem, až po velice nové analyzující DNA, RNA a proteiny. Přitom některé stavy a choroby jsou zjištěny a mohou být léčeny pouze na základě laboratorních testů. Mezi ně patří cukrovka, infekční choroby jako hepatitida, infekce HIV, zhoubné transformace krvinek či různé dysfunkce orgánů. Příspěvek laboratoře ke konečné diagnóze je dnes odhadován až na 60 procent. Špičková laboratorní zařízení v ČR, jakým je například FutureLab, jsou v případě potřeby schopná běžné testy provést a vyhodnotit v průběhu jednoho dne a naléhavé případy třeba i hodiny.


FOTO Zdravie/profimedia, RAJEC, Kieser Training a archiv redakce