Využijte
SLEVU

Jarní preventivní vakcinační kampaň proti žloutence typu A opět startuje. Rodiče dětí, které nejsou proti žloutence tohoto typu očkovány, budou mít v období od 1. března do 31. května 2008 možnost nechat své ratolesti očkovat s dvacetiprocentní slevou. Více informací naleznete na www.zloutenky.cz nebo v ordinacích dětských lékařů.


HUMOR
a hormony

Smysl pro humor je prý výhradně mužská záležitost. Zásluhu na tom má mužský pohlavní hormon testosteron a agresivita, kterou tento a další hormony vyvolávají v chování, tvrdí vědec Sam Shuster z britské University of East Anglia. Tento expert posbíral několik stovek reakcí na svůj experiment, kdy jezdil po ulicích ve městě na monocyklu, podivném dopravním prostředku, jenž vzbuzuje zvědavost. Nejzlomyslnější, nejpotměšilejší, opovržlivé, ale také bystré a vtipné reakce přicházely údajně vždy od silnějšího pohlaví.


Každých
8 SEKUND

Přesně za takovou dobu se nakazí jeden člověk na této planetě virem HIV. Bohužel má vývoj této infekce i v Česku stoupající tendenci. Právě lidem s HIV a AIDS slouží Dům světla v Malého ulici v Praze, který provádí největší anonymní bezplatné anonymní testování na HIV infekci. Nemocní AIDS zde naleznout také odbornou pomoc a podporu. Pomoc a radu lze získat i na bezplatných telefonních poradnách. Nejznámější jsou Linka AIDS pomoci (800 800 980) a Národní linka pomoci AIDS (800 144 444).


POMOC
na místě

Možná to nevíte, ale nezaměstnanost lidí se zdravotním postižením je až čtyřikrát vyšší než u průměrné populace. A to i přesto, že občané s určitým zdravotním postižením nepochybně mohou vykonávat některé práce stejně kvalitně jako občané úplně zdraví. Právě zdravotně znevýhodněným lidem nabízí pomoc zajímavý projekt Zvyšování adaptability občanů se zdravotním postižením, který se snaží odstranit bariéry ve vzdělávání a usnadnit uplatnění na trhu práce.


Nové
HEMODIALIZAČNÍ STŘEDISKO

Nové hemodialyzační středisko v Berouně otevřela nedávno společnost Dialýza, a. s. Pacienti se selháním ledvin už nebudou muset dojíždět do středisek v sousedních regionech. „Pacienti podstupují dialýzu pravidelně třikrát týdně, proces trvá čtyři až pět hodin. To samo o sobě znamená velký zásah do životního režimu pacientů. To, že nebudou muset trávit další čas cestováním do vzdálenějších středisek v Praze, Kladně či v Příbrami, rozhodně přispěje ke zvýšení kvality jejich života,“ poukazuje na hlavní význam lepší dostupnosti dialýzy primářka nového střediska MUDr. Drahomíra Fischlová. Kapacita hemodialyzačního střediska je 12 lůžek, provoz může mít až tři směny denně.


FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce