RŮŽOVOU TAŠKOU
proti rakovině prsu

Taška nebo kabelka pomohla už mnoha ženám ubránit se při napadení útočníkem. Nyní můžete nákupem růžové tašky bojovat i proti rakovině prsu. Společnost Avon Cosmetics totiž rozšířila svou kolekci symbolů boje proti rakovině prsu o praktickou růžovou tašku, která se hodí nejen na nákup, ale také na cestu do posilovny nebo na pláž. Výtěžek z prodeje bude použit na boj s touto smrtelnou chorobou.

KLÍŠŤAT
je bohužel více

Odborníci varují, že letos bude klíšťat extrémně mnoho a objeví se i tam, kde byste je nečekali. Přemnožení klíšťat způsobila slabá zima a teplé jaro. Přestože nejvhodnější doba pro očkování proti encefalitidě je už pryč, lékaři nabízejí zrychlenou formu očkování po celý rok. Počítejte však s tím, že ochrana před infekcí je účinná až měsíc po injekci. Na vakcínu, která stojí v průměru 500 korun, může většina lidí získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Nejvíce rizikové jsou podle odborníků smíšené i listnaté lesy a povodí velkých řek, hlavně Vltavy, Sázavy či Berounky. Hodně parazitů je i v jižních Čechách a na Vysočině.

Lidé MRTVICI
stále podceňují

Cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice je podle odborníků třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Lékaři přitom upozorňují, že mnohdy dochází k úmrtí či trvalé invaliditě v důsledku mozkové příhody zcela zbytečně. Lidé by se měli naučit rozpoznat příznaky nemoci a nepodceňovat je. To také bylo cílem celostátní akce „30 dní pro prevenci a léčbu CMP“, v rámci které pořádají neurologická pracoviště v zemi dny otevřených dveří. Už potřetí se připojila i Neurologická klinika FN Olomouc, kde mohli zájemci mimo jiné podstoupit vyšetření hladiny cholesterolu a krevního cukru, případně ultrazvukové vyšetření mozkových tepen.

Důležitá je
KVALITA

Pro to, zda spánek skutečně splní svou funkci, je víc než jeho délka rozhodující kvalita. Bohužel kvalita spánku je velice křehká a ovlivnitelná. Pomáhá důsledné dodržování spánkové hygieny a omezení stresu. Kvalitu svého spánku si ale můžete nechat změřit, a to buď za pomoci dotazníkového šetření, nebo speciální metody zvané polysomnografie. Více informací na www.dobry-spanek.cz.


FOTO Zdravie/Profimedia a archiv redakce