JABLKY
proti rakovině?

Odborníci tvrdí, že jablka patří z hlediska výživy a účinků na lidské zdraví k těm nejlepším druhům ovoce. A podle amerických odborníků možná právě jablka pomohou v budoucnu při léčbě a prevenci rakoviny. Látky triterpenoidy obsažené ve slupce plodů totiž v laboratorních podmínkách dokáží zastavit růst nádoru či zabíjet jeho jednotlivé buňky.

Změny
V OČKOVÁNÍ

Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta nás velmi brzy čekají minimálně tři změny v očkovacím kalendáři. Od příštího roku se možná zruší povinné přeočkování dětí proti tuberkulóze, které podle většiny odborníků není nutné. Ministerstvo zdravotnictví naopak uvažuje pro rok 2009 o zavedení plošného očkování dětí proti pneumokokovi a přeočkování starších dětí proti černému kašli. Uvažuje se také o plošné vakcinaci proti rakovině děložního čípku.

Muži milují šunku,
ŽENY JAHODY

Muži a ženy se liší dokonce i v preferencích týkajících se jídelníčku. Vyplynulo to z rozsáhlé americké studie, během níž vědci zjistili, že muži mají všeobecně větší tendenci jíst maso a drůbež, zvláště kachny, telecí a šunku, ale také mořské plody jako krevety a ústřice. Ženy ve srovnání s tím dávaly přednost zelenině, zvláště mrkvi a rajčatům, a také ovoci, zvláště jahodám, borůvkám, malinám a jablkům.

Kam jdou vaše
PENÍZE

Také se ptáte, proč musíte platit něco navíc, když máte celý život zdravotní pojištění? Je tomu tak proto, že zdravotní pojištění je založeno na faktu, že ti, kdo mohou, platí, a ti, kdo zdravotní péči potřebují, ji dostávají. Jde o princip solidarity, který funguje ve veřejném zdravotním pojištění po celém světě. Problém je v tom, že ani tento systém není zcela dokonalý a s jeho efektivitou se perou vlády na celém světě.

VYZNEJTE SE
v novém značení

Asi u tří set výrobků na našem trhu můžete využít pro orientaci při nákupu potravin nové značení GDA. Poskytuje detailní informace o obsahu energie a živin v jedné porci a o jeho podílu na doporučeném denním množství. „Nové značení pomůže lidem nejen při skládání celodenního jídelníčku, ale i v rozložení příjmu energie během dne,“ oceňuje novinku vrchní nutriční terapeutka FTN v Praze Tamara Starnovská.


FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce