Další plus
PRO CHŮZI

Svižná třicetiminutová chůze šest dní v týdnu dokáže zmenšit obvod pasu a omezí riziko takzvaného metabolického syndromu, který souvisí s obezitou a sedavým životním stylem. Informuje o tom nová lékařská studie zveřejněná tento měsíc v Americkém kardiologickém časopise. V České republice se tento syndrom vyskytuje u 25 procent žen a 32 procent mužů v populaci ve věku 25 až 64 let. Ve vyšších věkových skupinách jsou čísla ještě vyšší.


KLOBOUKY
jim sluší!

Umíme žít naplno – tak zní název nové kampaně občanského sdružení Mamma Help. Jejím prostřednictvím chtějí ženy, které prošly léčbou nádorového onemocnění prsu, upozornit na možnosti a úspěšnost současných metod léčení a zdůraznit roli, kterou při léčbě hraje psychický stav a aktivní přístup. A proč budou kampani dominovat originální klobouky? „To proto, že klobouk vnímáme jako určitý symbol. Zakryje ztrátu vlasů při nemoci, umožní změnit image a zajistit případnou anonymitu stejně jako zvýšit ženské sebevědomí při návratu do normálního života,“ vysvětluje ředitelka Mamma Help Jana Drexlerová.


DĚTSKÉ ZDRAVÍ
nad byznys?

Celkem 11 velkých potravinářských firem hodlá podle svého nedávného prohlášení změnit způsoby reklamy zaměřené na děti a dětské potřeby tak, aby lépe vyhovovaly nárokům na zdravý způsob života. Tento krok následoval po výzvě Evropské unie, aby potravinářské firmy svými komerčními sděleními podporovaly rodiče v rozhodnutích, jež se týkají zdravého způsobu života jejich dětí. K 11 firmám, které zatím prohlášení podepsaly, patří Burger King, Coca-Cola, Danone, Ferrero, General Mills, Kellogg, Kraft, Mars, Nestlé, Pepsi-Cola, Unilever.


NOVÝ LÉK i u nás

Tisíce lidí v Česku, kteří každý rok onemocní rakovinou lymfatických uzlin či chronickou leukémií, získávají naději na nový účinný lék. A někteří z nich si budou moci preparát z dílny českých a amerických vědců vyzkoušet v pěti českých a moravských nemocnicích už tento rok. Tedy o několik let dříve, než může přijít na trh. Pokud se během testů v Česku a v USA potvrdí doposud velmi nadějné výsledky látky, bude to znamenat převrat v léčení některých druhů rakoviny. A kdy bude lék GS9219 dokončen? Pokud projde všemi testy úspěšně, pak do šesti let.


PREVENCE
je bezplatná

Preventivními prohlídkami lze ušetřit. Jednak se díky nim dá rozpoznat nemoc hned v zárodku, což umožňuje snadnější léčení, a také se při nich neplatí 30 korun jako za běžnou návštěvu lékaře. Odborníci tvrdí, že zatímco u dětí není s prevencí větší problém, mezi dospělými se o prevenci zatím zajímá jen třetina. Přehled všech preventivních prohlídek hrazených z pojištění můžete získat u své zdravotní pojišťovny nebo na jejím webu.


FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce