TRESČÍ JÁTRA
na depresi

Norští vědci jsou přesvědčeni, že užívání oleje z tresčích jater může sehrát velkou roli v boji s depresemi. K tomuto závěru dospěli po dvouletém výzkumu, při němž zjistili, že už lžíce oleje z tresčích jater denně může snížit riziko depresí až o třicet procent. Proč tomu tak je? Olej z tresčích jater je bohatý na nenasycené mastné kyseliny omega-3, které jsou velmi prospěšné zdraví. Mimo jiné například přispívají ke snížení rizika mozkové mrtvice nebo srdečního infarktu.


NEPLAŤTE
zbytečně

Potřebujete se neočekávaně o dovolené nebo na služební cestě nechat ošetřit u praktického lékaře, který vás nemá ve své kartotéce? Za toto ošetření a předpis léků nemusíte nic platit. Pokud se prokážete průkazem pojišťovny, musí vás lékař ošetřit bezplatně. Pojišťovna proplatí akutní a neodkladnou péči i v případě, že s ní lékař smlouvu nemá. A toto pravidlo platí u všech pojišťoven. Zdravotní péče o neregistrované pojištěnce je totiž takzvanou nepravidelnou péčí, kterou pojišťovny lékařům také proplácejí, i když mimo rámec pravidelných plateb za registrované klienty.


BIOPRODUKTY
budou více vidět

Evropská komise schválila program Státního zemědělského intervenčního fondu na propagaci bioproduktů. Cílem programu je propagace ekologického zemědělství a biopotravin v České republice. Propagační aktivity budou zahrnovat reklamu v tisku, billboardy, webové stránky, infocentrum, soutěže, roadshow po obchodních centrech spojenou s ochutnávkami či letáky. Zdravé bioprodukty tak naštěstí budou zase o něco lépe propagovány.Čaj pro
ŠTÍHLOU LINII

I čaj může pomáhat lidem udržet si štíhlou linii. Polyfenol obsažený v čaji, hlavně ale v druhu oolong, může pomáhat lidem bojovat proti ukládání tuku a při snižování váhy. Oolong je částečně fermentovaný čaj, který se vyznačuje intenzivní sladkou vůní a delikátní chutí. Koneckonců Číňané jsou už dlouho přesvědčeni, že tento čaj má vliv na ztrátu váhy, a tak jej s chutí už po století popíjejí.


Nový lék na
CHOLESTEROL

Pro pacienty trpící vysokou hladinou cholesterolu byl uveden na český trh první lék, který spojuje dvě cesty snižování cholesterolu do jedné tablety. Toto hypolipidemikum blokuje střevní vstřebávání cholesterolu či příbuzných rostlinných sterolů a také zpomaluje jejich vnitřní syntézu. Hyperlipidémie je zvýšení cholesterolu a tukových látek v krvi a představuje jeden z rizikových faktorů aterosklerózy, hlavní příčiny většiny kardiovaskulárních onemocnění u nás.


FOTO Zdravie/profimedia, IKEA a archiv redakce