ČOKOLÁDA,
ženská záležitost

Ženy touží po čokoládě až dvakrát častěji než muži. Čím je to způsobeno? Pravá čokoláda obsahuje velké množství biologicky aktivních látek, které kromě tělesné schránky ovlivňují i psychiku. Fenyletylamin je jednou z nich. Přirozená potřeba fenyletylaminu stoupá při psychickém napětí, před menstruací nebo při vyčerpání. Fenyletylamin působí silně antidepresivně, zmírňuje pocity strachu a úzkosti. Mimo jiné se jej více vylučuje v mozku zamilovaných.

Dejte si
OŘECHY

Pravidelná konzumace několika ořechů po větším jídle pomáhá tělu vyrovnat se s negativním působením zkonzumovaných tuků. Uvádí se to ve studii, kterou zveřejnil odborný časopis Journal of the American College of Cardiology. Barcelonští vědci doporučují sníst denně téměř 30 gramů ořechů. Obsahují prý látky, které zabraňují kornatění tepen a přispívají k udržení jejich pružnosti. Ořechy jsou v tomto směru tělu údajně prospěšnější než olivový olej.


Jde to i po TELEFONU

O bércových vředech se nejnověji můžete poradit i po telefonu. Od konce listopadu minulého roku totiž funguje bezplatná telefonní linka Hojení 21. Mohou na ni volat pacienti trpící bércovými vředy, s diabetickou nohou, proleženinami nebo jinými nehojícími se kožními defekty. Číslo linky je 841 113 114. Volat můžete každý pátek mezi 11. a 13. hodinou.


BÍLÝ ČAJ
pro fajnšmekry

Bílý čaj je často nazývaný klenotem mezi čaji. Je jím přinejmenším z pohledu účinků na lidský organismus.
  • Díky kofeinu má dlouhodobě povzbuzující účinky a podporuje koncentraci.
  • Obsahuje obzvlášť vysoký podíl antioxidantů.
  • Přispívá k ochraně proti účinkům slunečního záření.
  • Je zvlášť vhodný v zimním a jarním chřipkovém období, protože chrání lidský organismus před viry a bakteriemi.

FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce