Kupujete
BIO?

Zájem o biopotraviny u nás stoupá. Jedním z důvodů je podle odborníků i fakt, že biopotraviny už nejsou k dostání jen ve specializovaných obchodech, ale úspěšně pronikají i do běžných potravinových obchodů, supermarketů či restaurací. A v čem jsou biopotraviny tak výjimečné? Kromě lepších chuťových kvalit je jejich největší výhodou to, že neobsahují žádné přidané chemikálie.
POUČNÝ
komiks

Nový projekt na téma poruchy erekce spustilo na stránkách www.tvrdak.cz občanské sdružení Fórum sexuální vitality: „Stránky jsme pojali jako barevný komiks. Naším cílem bylo téma erektilní dysfunkce odtabuizovat poněkud jiným způsobem – formou humoru, “ říká předseda sdružení Josef Hník. Součástí webu jsou různé interaktivní hry s tématem erektilní dysfunkce, zajímavosti o sexuálním životě lidí a zvířat, ale samozřejmě i seriózní informace o problému s erekcí, o způsobech léčby a možnost pomocí vyhledávače vyhledat specializovaného lékaře přímo v místě bydliště.


Jak na chytré
BAKTERIE

Schopnost bakterií získávat odolnost vůči antibiotikům patří k nočním můrám medicíny. Američtí vědci nyní oznámili, že jsou na stopě postupu, jak učenlivost bakterií zastavit. Antibiotika nyní zabírají jen na nejslabší bakterie, zatímco ty odolnější zmutují do odolnější formy a nové vlastnosti předají dalším. Enzym, který toto předávání řídí, je podle nich možné v některých případech vyřadit podáním bisfosfonátu, léku na řídnutí kostí.


Může za to
CENA POTRAVIN?

Počet obézních Čechů se od padesátých let minulého století zvýšil tři až čtyřikrát. Na tento fakt přišli čeští odborníci na základě dlouhodobé studie zaměřené na monitorování rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Podle ní jsou na tom Češi o něco málo hůře než před deseti roky. Jejich hmotnost se snížila v období od konce 80. let do roku 1992, kdy výrazně vzrostly ceny potravin. Od roku 1992 Češi opět svou váhu zvyšují. K tomuto trendu podle odborníků přispívá i současná relativně nízká cena potravin, která stoupá pomaleji než průměrné mzdy.


ZHUBNĚTE
s odborníky

Chcete si zacvičit, naučit se pod vedením odborníků hubnout, nebo jen vyzkoušet latino-aerobik, cvičení na míčích, salsu nebo tai-či? To všechno, ale i mnohem více můžete, když navštívíte Den zdraví pro obézní a pro všechny příznivce zdravého životního stylu, pořádaný společností STOB. Uskuteční se v sobotu 13.10. 2007 v ZŠ Rakovského v Praze 4–Modřanech od 10 do 16 hodin. Čeká vás opravdu bohatý program, včetně odborných služeb specialistů, kteří vám změří cholesterol, krevní tlak, tuk či glykémii a vypočítají index zdraví. Více informací naleznete na www. iSTOB.cz.


FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce