Znovuobjevená
LÉČIVKA?

Podle zjištění vědců z Nigerijské univerzity by mohla už zanedlouho pomáhat při léčení ran i tradiční bylina Aspilia africana. Této drobné rostlince se žlutými květy porostlé štětinami se někdy přezdívá „krvácivá rostlina“ a v tradiční africké medicíně se používá k zastavení krvácení, odstranění cizích těles z očí, k léčení poranění způsobených škorpionem a dalším léčebným účelům. Ukázalo se, že výtažky z rostliny skutečně dokáží zastavovat krvácení a urychlit srážlivost krve. Navíc také zpomalují růst bakterií a urychlují proces hojení.VÝZKUM
kmenových buněk

Británie nedávno rozhodla, že v principu povolí výzkum kmenových buněk, při němž se budou používat zvířecí vajíčka. Podstatou tohoto výzkumu je, že se lidská DNA vloží do vajíček získaných od zvířat, z nichž bude vyjmut jejich genetický materiál. Experti upozorňují, že tento výzkum bude mít rozhodující význam pro vývoj nových metod léčení mnoha nemocí, například Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Zvířecích vajíček chtějí využívat proto, že nemají k dispozici dostatek lidských vajíček.


Formulka
ZDRAVÉHO SRDCE

Irský kardiolog Ian Graham se na nedávném Vídeňském kongresu kardiologů pokusil shrnout všechny ukazatele pro zachování zdravého srdce do „kouzelné formulky“. Ta zní 0-3-5-140-5- 3-0. Uvedená čísla skrývají: 0 – žádné cigarety, 3 – tři kilometry chůze denně, 5 – pět porcí ovoce nebo zeleniny denně, 140 – maximální hranice systolického krevního tlaku, 5 – celkový obsah cholesterolu v krvi nižší než pět milimolů na litr, 3 – špatného cholesterolu LDL pak méně než tři milimoly na litr krve a 0 – žádná nadváha ani cukrovka.


NOVÁ METODA
ve Střešovicích

Odhalit rakovinu hlasivek v časném stadiu a zachovat pacientovi normální hlas i dýchání a nadále i běžný příjem potravy umožní nová metoda vyšetření hlasivek. Provádějí ji odborníci na klinice ORL v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích a slibují si od ní rozšíření počtu lidí, u nichž se rakovina odhalí včas. Speciální vyšetření, takzvanou videokymografii, dělají v této nemocnici od letošního července zatím jako jediní v Česku.


Všechno vidím,
VŠECHNO VÍM!

Chcete si o dovolené zkontrolovat dům nebo se podívat, co provádějí bez vaší přítomnosti vaši potomkové? Se zajímavým produktem pro každého, kdo hledá způsob, jak za přijatelnou cenu hlídat svůj dům či rodinu, přichází společnost NetRex. Stejnojmenný bezpečnostní systém se skládá ze speciálně upravené kamery a licence, která umožňuje dostat se k ozvučenému videozáznamu přes internet či mobilní telefon. Aby byl systém kompletní a provozuschopný, stačí uživateli pouze další tři věci: pevné nebo mobilní připojení k internetu, kamera a zmíněná licence.


FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce