Oxid uhličitý
A KRÁSA?

Nové možnosti léčby prostřednictvím oxidu uhličitého se objevily i u nás. Karboxyterapie, jak se léčba tímto plynem nazývá, je už dlouho využívána hlavně v lázeňství a jako pomocná fyzioterapeutická metoda. Teprve v posledních letech se začíná aplikovat i v dermatologii a estetické medicíně. Co to obnáší v praxi? Třeba injekční aplikaci oxidu uhličitého pod kůži, díky níž dochází k uvolnění kontrakcí, rozšíření kapilár a lepšímu prokrvení a regeneraci tkáně. Podle posledních informací karboxyterapie rovněž ovlivňuje výskyt volných radikálů a stimuluje růst kolagenu, což přispívá k vyšší elasticitě kůže a lepšímu stavu podkožní tkáně a cév. Protože oxid uhličitý pod kůží urychluje metabolismus tukové tkáně, lze tuto metodu využít i proti celulitidě a k omlazení kůže na břichu, hýždích a stehnech.


LONGOVA metoda

Zásadní změnu v přístupu k léčbě hemoroidů představuje nový způsob operace, který v roce 1993 publikoval profesor Antonio Longo z Palerma. Longova metoda je zcela odlišná od dosavadních metod tím, že odstranění přebytečné tkáně a následné sešití sliznice se provádí zvláštním přesným nástrojem (staplerem), který je zaveden do konečníku. Operace je téměř bezbolestná, provádí se v krátké celkové nebo epidurální anestezii a trvá asi patnáct minut. V České republice se Longova metoda provádí na vybraných chirurgických pracovištích od roku 1999 a operováno bylo již téměř 3000 pacientů.


Pozor
NA ZUBY

Výskyt zubního kazu a parodontózy je v české populaci stále velice častý. Různým stupněm zánětu dásní trpí podle údajů zdravotníků přes 90 procent Čechů starších 30 let. I proto lékaři tolik kladou důraz na hlavně prevenci. Upozorňují, že správným čištěním zubů a péčí o ústní dutinu lze výrazně omezit výskyt zubního kazu a zánětlivých onemocnění, čímž se zlepšuje i celkový zdravotní stav člověka. Podle odborníků tak například člověk se zánětem dásní má až dvaapůlkrát větší šanci, že jej postihne infarkt. Lidé by se měli vyvarovat i kouření, které je jedním z hlavních nepřátel ústní dutiny. Odborníci ze Světové zdravotnické organizace spočítali, že člověk, který vykouří krabičku cigaret denně, každých deset let přijde o dva zuby.


ZDRAVÍ je přednější

Organizace Eurocare sdružující 45 dobrovolných nevládních organizací z celé Evropy vyzvala nedávno Evropskou komisi, aby přijala rázná preventivní opatření ve vztahu k alkoholu. Svoji výzvu zdůvodňuje tím , že alkohol působí Evropanům obrovské zdravotních škody od kolébky až do hrobu. Každoročně se rodí přes 60 000 dětí s nízkou porodní váhou v důsledku pití alkoholu jejich matek. Pití alkoholu během těhotenství je také významnou příčinou vrozených vad a dalších trvalých poškození. Alkohol způsobuje i kolem 10 000 sebevražd ročně a je jedním z nejčastějších důvodů vážných onemocnění ve vyšším věku.

FOTO Zdravie/profimedia a archiv redakce