Kupte si
KYTKY

Pozitivním působením rostlin na lidskou psychiku i fyzickou kondici se dlouhodobě zabývá mezinárodní iniciativa Plants for people. Výzkumy této iniciativy prokazují, že u zaměstnanců firem, které mají kanceláře vybavené dostatečným množstvím flóry, se projevuje zásadně nižší výskyt bolestí hlavy, nervových poruch vyvolaných stresem a také chorob oběhového ústrojí. Rostliny totiž pomáhají snižovat množství škodlivých látek vyskytujících se ve vzduchu a zvyšují jeho vlhkost. Podobné služby poskytují sice i přístroje na čištění vzduchu, rostliny proti nim ale mají řadu výhod. Jsou ekologičtější, působí pozitivně na emocionální vnímání pracovního prostředí, jsou zcela nehlučné, nejsou poruchové, a především jsou levnější a snáze dostupné.Místo cigarety
TĚLOCVIK!

Největším problémem u kuřáků jsou podle expertů z Londýna abstinenční příznaky. Ale již malé množství pravidelného každodenního pohybu může udělat skutečný div s chutí na cigaretu. Vedle toho pohyb účinně posiluje svaly a omezuje tukové zásoby těla. Ale u těžké závislosti samotný pohyb nepomůže. Je zapotřebí kombinovat ho se substitučními léky, jako jsou nikotinové náplasti. Avšak bez pohybu jsou tyto náplasti méně účinné. Naopak osoby, které pravidelně cvičí, se zbaví své závislosti nejen rychleji, ale je mezi nimi mnohem méně kuřáků, kteří se ke svému zlozvyku vrátí.


ARTRÓZU
měli i dinosauři

Dlouhodobé vysedávání u počítače, ve škole, v zaměstnání, ale také vrcholový či rekreační sport mohou způsobit lidskému organismu onemocnění, které se vyléčit nedá. Jmenuje se artróza a je to nemoc kloubů, která prý trápila už dinosaury. Nyní však podle odborníků postihuje stále mladší lidi. Příčinou je podle všeho nedostatek pohybu i jeho přemíra, nezdravý životní styl a s ním související nevhodná strava a nadváha.


Chytré
LOŽNÍ PRÁDLO

Společnost Philips nedávno představila novinku – biomedicínské monitorovací ložní prádlo, které umožňuje lépe bojovat s kardiovaskulárními chorobami. Prádlo poskytuje informace o respirační činnosti, pulzu pacienta a jeho EKG pomocí speciálních senzorů citlivých na tlak. Cílem nové technologie je pomoci při léčbě pacientů trpících chronickou srdeční chorobou a zároveň umožnit efektivní formu prevence nemoci.

FOTO Zdravie/profimedia, Signal a archiv redakce