HLADOVÍ
muži

Výběr partnerky u mužů prý souvisí s pocitem hladu. Čím vetší hlad muž má, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že jeho partnerka bude mít nějaké to kilo navíc. Vyplývá to ze studie britských vědců, o které informoval magazín The British Journal of Psychiatry. Hladoví muži údajně nevěnují ženským křivkám takovou pozornost jako muži, kteří mají plný žaludek. Podle psychologu tento efekt souvisí s pudem sebezáchovy. Pokud se muž dostane do situace, kdy nemá dostatek jídla, jeho pohled na ženu jako budoucí matku se radikálně mění. Silnější ženy mu totiž dávají vetší jistotu, že zplození potomstva bude úspěšnější.

Voláte
ZÁCHRANKU?

Pokud si budete volat záchranku pro sebe nebo pro někoho blízkého, měli byste mít na paměti několik základních věcí.
  1. Je vždycky efektivnější volat na linku 155. Právě tam totiž pracují operátoři, kteří jsou vyškoleni na poskytování zdravotnické pomoci. Z linky 112, kterou provozují hasiči a kde od vás také přijmou hlášení, totiž stejně budete přepojeni na centrálu záchranky.
  2. Připravte si co nejvíce informací o zraněných nebo postižených. Důležité je také vědět, jak vážný je jejich stav: především byste měli zjistit, kolik lidí nedýchá nebo je v bezvědomí.
  3. Připravte se na to, že budete muset sanitku navigovat k místu, kde jste.
  4. I když jste doma, použijte raději mobilní telefon. S ním se totiž můžete pohybovat, a tak můžete být ve spojení i ve chvíli, kdy vyběhnete před dum záchranářum naproti nebo začnete poskytovat první pomoc.
  5. A především: připravte se na to, že bude třeba poskytovat první pomoc. Operátoři záchranky vám mohou při tomto procesu radit, je ale důležité, abyste začali sami a okamžitě.

AMERICKÁ
jednicka

New York jako první město ve Spojených státech vydal zákaz připravovat ve všech zařízeních veřejného stravování pokrmy za použití takzvaných transmastných kyselin. Ty jsou podezřívány z toho, že přispívají ke vzniku srdečních onemocnění. Zdravotní rada města rozhodla, že tyto tuky budou muset být odstraněny ze všech pokrmu v restauracích do 1. července 2008. Transmastné kyseliny vznikají hydrogenací tuku a používají se ke ztužování rostlinných tuku, které tak mnohem déle vydrží. Zákaz se nevztahuje na potraviny prodávané v obchodní síti ani na pokrmy, které restaurace servírují v originálním balení od výrobce. Podobný zákaz jako New York, i když značně mírnější, chystá i Chicago, kde se to však má týkat jen velkých restaurací.


Jídlo,
NEBO GENY?

Odborníci jsou stále více přesvědčeni, že jídlo ovlivňuje zdraví víc než zdravotní péče nebo geny. Podle profesora Štěpána Svačiny z První lékařské fakulty Univerzity Karlovy ovlivňují strava a pohyb zdraví až ze 70 procent. Asi patnáct procent připadá na zděděné předpoklady a patnáct na kvalitu zdravotní péče. Problém je podle něj hlavně v tom, že ve stravě Čechu převládají potraviny, které nemoc vyvolávají, což potvrzuje i stále rostoucí počet lidí s cukrovkou druhého typu, která přímo se životním stylem souvisí.

FOTO Zdravie/profimedia, IKEA a archiv redakce