Co takhle
BANÁN?

Banány jsou jedním z ideálních pamlsků, které nám příroda připravila k svačině. Ale musí být zralé! Nezralé banány obsahují škrob, který šťávy v tenkém střevu nedokážou rozložit. Když pak v tlustém střevu kvasí, může způsobit plynatost. Při zrání se ale většina škrobu změní v cukr. Správně zralé banány jsou proto nejen sladší, ale také mnohem lépe stravitelné.


Chytrá nit

Jednou z posledních novinek, kterou mohou využít lékaři všech chirurgických oborů, je takzvané antibakteriální šití. Chirurgické vlákno je v tomto případě potaženo speciální látkou, která okolo něj vytváří aktivní zónu, tedy prostředí, které bakteriím zabraňuje nejméně 48 hodin proniknout do rány. Antibakteriální šicí materiál může podle odborníků výrazně snížit záchyt mikroorganismů v operačních ranách.


VŠECHNO
má svůj čas

Pokud se člověk podřídí svým biorytmům, bude myslet a pracovat efektivněji. Alespoň to tvrdí odborníci na chronologii, což je vědecká disciplína zabývající se lidskými biorytmy. Varují, že ignorování přirozeného biorytmu může u člověka vyústit v depresi, neurózu, trávicí problémy či srdeční nebo cévní příhodu.


TRIKY
pro váš žaludek

Držíte dietu a neustále vás trápí hlad? Zkuste několik triků, které vám pomohou obelhat žaludek:
  1. Když začnete den sklenicí mléka, budete se do oběda cítit sytí. Odstředěné mléko se ovšem pro tento trik nehodí. Obsahuje sice spoustu bílkovin, ale pocit sytosti, který navozují tuky, z něj nezískáte. Pokud na tento nápoj po ránu nemáte zrovna chuť, dejte si sklenici stoprocentního džusu. Ten je důležitý pro správnou funkci střev.
  2. Jezte předkrmy, ale výhradně zeleninové! Když si před obědem či večeří dáte malý zeleninový salát, zasytíte se a hlavního jídla už sníte daleko méně.
  3. Vybírejte si nadýchaná jídla, která zaberou na talíři spoustu místa, ale jsou málo kalorická.
  4. Pohoštění na oslavách či rautech vás nebude tolik lákat, když si předtím dáte svačinu.
  5. Pokud dostanete po jídle chuť na dezert, počkejte dvacet minut. Do té doby pocit sytosti doputuje ze žaludku do mozku a chuť se možná vytratí. Když ne, dejte si něco lehkého.

Bez souhlasu ne

Začátkem listopadu začne platit vyhláška, podle které musí pacient s každým zásadnějším zákrokem, který má podstoupit, nejprve souhlasit. A navíc musí podepsat takzvaný informovaný souhlas s vyšetřením či operací, které mu musí lékař předem vysvětlit a zdůvodnit. Vyhláška rovněž posvěcuje právo pacienta odmítnout zdravotní péči nebo konkrétní zákrok. Pacienti budou podpisem stvrzovat především zákroky, při nichž se do těla zavádí jehla nebo nějaký přístroj. Informovaný souhlas tak budou podepisovat i při endoskopických vyšetřeních žaludku či střev, lumbální punkci nebo vyšetření artroskopem.

FOTO Zdravie/profimedia.cz, Chiquita a archiv redakce