Zákeřná CHŘIPKA

Stejně důležitá jako klid a léčení při chřipce je následná rekonvalescence, upozorňují lékaři. Jinak se nemoc může vrátit nejen s úpornějšími příznaky, ale dokonce vážnými komplikacemi. Víte, jak má taková rekonvalescence vypadat?


OČI a nespavost

Američtí vědci přišli na to, že onemocnění očního nervu a sítnice může vyvolat i nespavost. Porovnávali spánkový cyklus pacientů, kteří měli problémy s očima, s těmi, kdo měli oči úplně zdravé, a dospěli k překvapivému závěru. Mezi pacienty s chorobou očního nervu se poruchy spánku vyskytovaly až dvacetkrát častěji než ve druhé skupině! Odborníci se proto domnívají, že oční nerv by mohl být klíčem k léčbě nespavosti. Oční sítnice totiž obsahuje i receptory, které se nepodílejí na vidění, ale zato jsou přímo spojeny s oblastí mozku, jež kontroluje fáze bdění a spánku.


Jak na ZÁCPU

Zatím nejúčinnějším známým receptem proti zácpě je dostatek pohybu. Účinný je podle odborníků především kondiční běh nebo lehké cvičení. Uvolňují se při něm totiž plyny a tím i tlak v břiše. Nejste-li milovníkem cvičení, můžete alespoň začít co nejvíce chodit pěšky. Jako prevence zácpy se doporučuje nejméně deset tisíc kroků denně. U mužů to představuje vzdálenost zhruba osm a půl kilometru a u žen šest a půl kilometru.


Jste ZDRAVÍ?

Už před několika tisíci lety se v tibetské a čínské medicíně používala pulzová diagnostika, tedy metoda, kdy se podle srdečního rytmu diagnostikují různé druhy nemocí a sleduje jejich léčba. Na principu pulzové diagnostiky je založen i originální český přístroj TeslaGraf. Miniaturní zařízení umožňuje během pětiminutového měření srdečního rytmu posoudit celkový zdravotní stav, stresovou zátěž a další specifické parametry. Základ tkví ve sledování odchylek v intervalech mezi jednotlivými stahy srdce. Moderní elektronika pak okamžitě vyhodnotí případné odchylky a odlišnosti v cyklech srdečního rytmu a upozorní tak na případné potíže, které mohou u pacienta nastat. Přístroj je podle výrobců určen nejenom kardiologům, neurologům, anesteziologům nebo diabetologům, ale i praktickým lékařům, fyziologům, psychologům, sociologům, učitelům nebo trenérům.

FOTO Zdravie/profimedia.cz/CORBIS a archiv redakce