SPÁNEK prospívá pleti

Během dne má naše pleť co dělat, aby se ubránila nepříznivým vnějším vlivům. Až v noci, když spíme, se začnou zapojovat její přirozené regenerační mechanismy. Kožní buňky se dělí a obnovují až osmkrát, či dokonce desetkrát rychleji než během dne. Pokožka se lépe prokrvuje, naplno pracují hormony, například estrogen, který zodpovídá za strukturu pojivové tkáně. To však není jediné plus. Ve spánku tělo zpracovává přijaté bílkoviny, které se přeměňují v kolagen. Pouze za tmy se vylučuje melatonin, díky kterému je spánek hlubší a lépe se při něm vyhlazují drobné vrásky. Někdy se říká, že pro obnovu pleti je nejlepší spánek okolo půlnoci. Odborníci ale tvrdí, že nejdůležitější jsou první hodiny po usnutí a že je úplně jedno, kdy jdete do postele. V každém případě je dobré dopřát si přibližně osm hodin odpočinku. Na dostatek spánku je třeba dbát hlavně po pětatřicítce.


Náš TIP

Možná i vy máte problém se suchými, popraskanými rty. Pokud nemáte po ruce speciální přípravky pro péči o rty, zkuste potřít rty olivovým olejem. Nechte chvíli působit, zbytky oleje pak odsajte ubrouskem a teprve potom použijte rtěnku. Vaše rty budou neodolatelné! Suchým rtům prospěje i silnější vrstva medu, který dodá pokožce potřebné výživné látky a vlhkost.


Jde to i bez TABLETY

Aby se pokožka mohla v noci správně regenerovat, potřebuje dostatek nerušeného, klidného spánku. Ale jak na to, když spánek ne a ne přijít?
Vyzkoušejte následující tipy:

 • Než si lehnete, dobře vyvětrejte a ztlumte topení. Teplota v ložnici se má pohybovat mezi 18 až 20 stupni.
 • Před spaním se vyhýbejte těžkým jídlům. Když vás přepadne hlad, dejte si banán nebo celozrnný chléb. Nezatíží vám žaludek a mírně zvýší tělesno u teplotu, díky čemuž na vás rychleji dolehne únava.
 • Máte-li za sebou den plný stresu, zacvičte si. Zbavíte se nervozity a napětí a snáz usnete.
 • Před spaním nepijte alkohol a nekuřte, obojí ubírá na kvalitě spánku.
 • Dejte si pod polštář pytlíček se sušenou levandulí, je to výborný uspávací prostředek.
 • K lepšímu spaní vám pomůže i šálek třezalkového čaje nebo hrneček vlažného mléka, do kterého přimícháte lžičku medu.


 • Víte, že…

  …make-up je nejvhodnější nabrat nejprve v malém množství na hřbet ruky a teprve odsud jej po troškách nanášet na obličej? Díky tomu se zahřeje na teplotu vašeho těla a lépe se pak roztírá. Ale to není všechno. Na hřbetu ruky můžete smíchat několik odstínů a vytvořit si takový, který nejlépe odpovídá barvě vaší pleti. Anebo můžete pracovat s více odstíny najednou. Zároveň lépe odhadnete množství make-upu, které budete potřebovat.

  FOTO AVON a archiv redakce