KÁVA bez kofeinu

Také jste se rozhodli v zájmu svého zdraví pro bezkofeinovou kávu? Vaše rozhodnutí ale nemusí být ze zdravotního hlediska nejrozumnější. Svědčí o tom experiment, při němž vědci podávali třetině dobrovolníků denně od tří do šesti šálků černé kávy, další třetině pak totéž množství bezkofeinového nápoje. Poslední skupina nekonzumovala ani jeden druh. Krevní obraz pijáků kávy bez kofeinu vykazoval nejen podstatně vyšší obsah mastných kyselin, ale také takzvaného špatného cholesterolu, který neblaze ovlivňuje srdce i cévy.


A přece se TOČÍ!

Může chladné počasí způsobit nachlazení? Většina lidí si myslí, že ano, a to i navzdory tomu, že je vědci už několik desetiletí přesvědčují, že takzvané nachlazení, a hlavně rýmu způsobují viry. Odborníci nicméně připouštějí, že pokles tělesné teploty může přispět k nachlazení. Nízká teplota totiž snižuje imunitu a to má za důsledek častější a těžší projevy infekce. Zdá se tedy, že má přece jen smysl zůstat v zimě v teple a prochladnutí se vyhýbat.


Pořádně se ZASMĚJTE!

Pouhá minuta smíchu prý vydá za 40 minut důkladné relaxace. Důležité je ovšem umět se pořádně rozchechtat. Salvy smíchu totiž dokážou i jiné věci. Zvyšují kapacitu plic, z nichž se současně dostává ven nežádoucí zbytkový vzduch. Účinky takové léčby pocítí zejména lidé, které trápí astma nebo chronická bronchitida. Při smíchu dostávají zabrat rovněž břišní svaly, takže tolik neochabují. Lékaři jsou ale přesvědčeni, že smích působí i proti bolestem. Vysvětlují to obohacením krve endorfiny, které dokážou účinně tišit bolest.


Vůně vanilky

Francouzští vědci přišli na to, že vůně vanilky pomáhá předčasně narozeným dětem předcházet samovolné zástavě dýchání, která pro ně představuje jedno z hlavních nebezpečí. Dýchání předčasně narozených dětí se totiž může zlepšit nebo zhoršit v závislosti na čichových podnětech, kterým jsou vystaveny. Nepříjemné pachy u nich vedou kodmítavým reakcím ataké ke zpomalení dechu. Pokud se jim ale do inkubátoru pouští vůně vanilky, dýchání se naopak zrychluje. Vdechování vůně vanilky tak prý vedlo ke snížení počtu případů samovolné zástavy dechu v průměru o 36 procent.


Lhát není jednoduché

Hledání možného centra lhaní v lidském mozku dosud nemělo žádný úspěch. Američtí vědci však dospěli k závěru, že rozdíly mezi mozkovou hmotou patologických lhářů a normálních lidí skutečně existují. Patologičtí lháři mají totiž v porovnání s normálními lidmi v oblasti, která se účastní vytváření fobického vyhýbavého chování, o 25 procent více bílé hmoty a o 14 procent méně šedé hmoty. Výzkum rovněž ukázal, že lhát vyžaduje více úsilí než mluvit pravdu.


FOTO Zdravie/profimedia.cz/CORBIS a archiv redakce