Lékaři v ohrožení

Lékaři, a ještě více lékařky mají vyšší riziko sebevražedného chování v porovnání s ostatní populací. Tato zpráva byla zveřejněna v časopisu American Journal of Psychiatry a je založena na analýze 25 nezávislých studií zabývajících se sebevražedným chováním lékařů. Riziko sebevražedného chování bylo podle ní až o 41 procent vyšší u lékařů než v ostatní populaci. Vědci navíc zjistili, že u lékařek bylo riziko sebevraždy až dvakrát vyšší než u jejich mužských kolegů. Výzkumníci se domnívají, že tyto výsledky souvisí se stresem, kterému jsou lidé v této profesi trvale vystaveni, a sklony k extrémnímu řešení situací.


Na co potřebujeme babičky

Lidské samičky na rozdíl od samiček jiných druhů žijí mnohem déle, i když už nemohou mít děti. Na tento fakt se zaměřila skupina finských a amerických vědců, když zkoumala některé problémy evoluční sociologie a biologie. Výsledek jejich výzkumu, který byl publikován v odborném časopise Nature, přináší přesvědčivé důkazy o tom, že dlouhověkost žen má své opodstatnění. Babičky totiž mohou významně ovlivnit úspěch svých rodin, a tím pádem i svého genetického dědictví tím, že pomáhají svým dětem s vývojem a výchovou vnoučat.


Vápník a tlusté střevo

Vápník podle vědců působí proti vzniku polypů tlustého střeva. Na základě studie, do které bylo zahrnuto celkem 913 pacientů, to zjistili odborníci z americké Dartmouth Medical School. Jedna skupina dobrovolníků užívala 1200 mg vápníku denně, druhá placebo. Po jednom roce a pak po čtyřech letech od zahájení studie byli pacienti koloskopicky vyšetřeni. Ve skupině lidí, kteří užívali vápník, byl ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo, patrný pokles rizika nádoru tlustého střeva. Preventivní účinek vápníku lze navíc podle vědců ještě podpořit dietou chudou na tuky a bohatou na vlákninu.


Hýbejte se a hubněte!

Pravidelné cvičení snižuje riziko rakoviny vaječníků. K tomuto závěru dospěli odborníci z kanadského Úřadu pro národní zdraví. Přestože je znám význam fyzické aktivity při prevenci rakoviny tlustého střeva a prsu, důkazy o spojitosti mezi cvičením a rakovinou vaječníků byly zatím nedostatečné. Výsledky kanadské studie však definitivně potvrdily, že pravidelná středně těžká fyzická aktivita snižuje i riziko nádoru vaječníků. Ale pozor, toto riziko je nižší zejména díky poklesu nadváhy u sledovaných žen. Proto také u obézních žen, které byly fyzicky aktivní, bylo snížení rizika rakoviny vaječníků výraznější než u žen s normální hmotností.


22 minut a dost

Španělé se milují v průměru 22 minut a sami uznávají, že je to málo. Vyplynulo to z telefonické ankety, které se zúčastnilo 2803 osob. Téměř deset procent dotázaných uvedlo, že sexuální akt u nich trvá méně než 15 minut. Zhruba 45 procent Španělů se miluje 15 až 30 minut, 27 procent „to“ dělá 30 až 60 minut a necelých pět procent déle než hodinu. Přitom většina dotázaných, 56 procent, tvrdí, že by se ráda milovala déle. Španělky samy sebe hodnotí v sexu vyšší známkou než muže a také muži hodnotí své partnerky lépe než sebe. Obě pohlaví shodně přikládají význam předehře, kterou praktikuje 90 procent dotázaných, i když ženy by přivítaly více erotiky a svádění. Anketa také ukázala, že pravidelné prohlídky u urologa absolvuje jen 27 procent španělských mužů, zatímco ke gynekologovi chodí pravidelně 80 procent žen.