Sklenka alkoholu pro starší dámy

Jedna sklenka alkoholu denně prospívá srdci a mozku starších žen. Američtí vědci zjistili, že ženy ve věku od 70 do 81 let, které si dopřávají sklenku piva, vína nebo likéru denně, na tom jsou duševně mnohem lépe než absolutní abstinentky. Riziko zhoršení mentálních funkcí je u nich mnohem menší. Podle vědců rozumná konzumace alkoholu dokáže udržet člověka mentálně čilého až do pozdního věku. Alkohol v malém množství chrání cévy před opotřebením, protože likviduje škodlivý cholesterol. Cévy tak mohou bez omezení zásobovat krví tělesné orgány včetně mozku. Velké množství alkoholu mozek naopak ničí. Aby měl alkohol podobné účinky i na psychické zdraví mužů, museli by ho zkonzumovat minimálně dvakrát tolik než ženy.


Čištění zubů chrání před infarktem

Pravidelné čištění zubů může snížit riziko infarktu a mozkové mrtvice. Tvrdí to vědci z Kolumbijské univerzity. Ti zjistili, že lidé s nemocnými dásněmi častěji trpí aterosklerózou. Zkoumali totiž bakterie v ústech dobrovolníků a přišli na to, že ti, kteří měli více bakterií způsobujících onemocnění dásní, měli více zkornatělou krční tepnu, která je rozhodující právě při určování aterosklerózy. Zdá se, že bakterie, které způsobují onemocnění dásní, putují krví v těle a nakonec způsobí ucpání tepen. Péče o chrup a ústní dutinu proto může působit jako součást prevence srdečních onemocnění.


Školáci a zdraví

Téměř všechny školáky něco bolí, ať je to hlava nebo žaludek. Ukázal to nedávný průzkum na německých školách. Vědci sledovali 750 dětí a dospívajících ve věku od 4 do 18 let. Z nich 622, tedy 83 procent, uvedlo, že je v posledních třech měsících něco bolelo, zejména hlava, žaludek, krk, záda a končetiny. Čtvrtina uvedla, že tyto potíže byly příležitostné, tedy jednou za měsíc, 19 procent mělo bolesti dvakrát nebo třikrát do měsíce a 35 procent jednou týdně. Mezi příčinami potíží byly změny počasí, zranění, nachlazení, sportovní nebo fyzická aktivita, u starších dětí také nedostatek spánku. U dívek hrály roli psychické faktory, jako neshody v rodině, stres ve škole. Pouze několik málo dětí spojovalo své bolesti s nějakým zdravotním problémem. Jen polovina uvedla, že se svými potížemi navštívila lékaře a zhruba stejné množství na ně bralo nějaké léky. Přitom tyto potíže byly takového charakteru, že 56 procent dotázaných kvůli nim nemohlo spát, 51 procent nemohlo jíst, 53 procent se nemohlo věnovat svým zálibám, 49 procent nešlo do školy a 47 procent nemohlo trávit čas s kamarády.


Změřte si erekci

Milion Čechů trpí poruchou erekce, jen málo z nich ale vyhledá pomoc. Poruchy ztopoření údu přitom mají za důsledek psychické potíže, deprese, potíže v partnerských vztazích, alkoholismus a dokonce sebevraždy, varuje sexuolog Karel Kočí. Mohou rovněž signalizovat vážné onemocnění, jako je nádor prostaty, cukrovka nebo cévní onemocnění. Rizikovými faktory pro poruchy erekce jsou nadváha, stres, zvýšený krevní tlak a cholesterol a nezdravý životní styl. Poruchy erekce lze účinně léčit, ale léky jsou výhradně na předpis. V lékárnách a ordinacích praktických lékařů a ambulantních specialistů nyní dostanete zdarma test erekce. Je to papírový pásek s perforací, který se v noci obtočí kolem penisu. Pokud je muž v pořádku a má noční erekci, pásek praskne. Pokud nepraskl, měl by se poradit s lékařem.