Smích prospívá srdci

Každodenní dávka smíchu může prospívat srdci, protože stejně jako cvičení umožňuje lepší fungování cév. Tvrdí to kardiologové z Marylandu v USA a potvrzují to i další studie, které prokázaly, že již mírná deprese výrazně zvyšuje riziko selhání srdce. Podle vědců to ale neznamená, že bychom měli přestat cvičit a jenom se smát. Pro cévní systém je ideální zkombinovat obojí. Tedy alespoň půlhodinku cvičení denně a k tomu patnáct minut smíchu!


Sex a puberta

Dospívající děti nejenže akceptují orální sex, ale je i převažující formou jejich pohlavního styku. Vyplývá to ze studie provedené Kalifornskou univerzitou, které se zúčastnilo 580 adolescentů, kteří dosud navštěvují základní školu nebo ji právě dokončili. Jaká byla další zjištění? Téměř dvacet procent dospívajících již mělo pohlavní styk, přičemž každý sedmý je přesvědčen, že při orálním sexu se nemůže nakazit HIV. Většina adolescentů je přesvědčena, že orální sex je pro ně bezpečnější a že nepokazí jejich reputaci, neboť je podle nich pro okolí přijatelnější. Také se domnívají, že se při tomto způsobu praktikování sexu nebudou cítit s partnerem na sebe tolik vázáni a případný rozchod jim emocionálně méně uškodí.


Cibule pro pevné kosti

Vědci z univerzity ve švýcarském Bernu zjistili, že krysám, jimž byl do potravy pravidelně přidáván gram cibule, neubývala kostní hmota. Jejich studie naznačuje, že pravidelná konzumace cibule by mohla zpomalit řídnutí kostí také u lidí. A kolik cibule by měli lidé sníst, aby jim cibule prospěla? Odborníci odhadují, že zhruba čtyři sta gramů za den.


Umělé oplodnění

V Nizozemsku byla provedena rozsáhlá studie, které se zúčastnily ženy mající problém s otěhotněním. Její výsledky byly překvapivé. Ukázala totiž, že ženy-kuřačky jsou ve svém snažení otěhotnět mnohem méně úspěšné a že kouření má na plodnost ženy takový vliv, jako kdyby zestárla o deset let. Nejvíce kouření ovlivnilo ženy, u kterých se nedařilo zjistit příčinu jejich neplodnosti. Autoři studie přesně nevědí, proč má kouření tak negativní vliv na plodnost žen, ale soudí, že sloučeniny obsažené v kouři mohou být toxické pro vnitřní tkáň dělohy, která rozhoduje o uhnízdění zárodku. Druhou možností je, že tyto jedy mají zhoubný vliv na ochranný obal vajíčka.


Vitamin na bolesti

Vitamin E může výrazně zmírnit bolesti při menstruaci i intenzitu krvácení. Zjistili to íránští vědci, kteří doufají, že by jejich poznatky mohly pomoci mladým dívkám. Potíže provázející menstruaci u nich totiž často vedou k narušení školní docházky. Íránští vědci zařadili do výzkumu 280 dívek ve věku mezi 15 a 17 lety, které trpěly menstruačními bolestmi, jež se označují jako dysmenorea. Experiment trval čtyři menstruační období, během nichž měly dívky sledovat intenzitu bolesti i sílu krvácení. Dívky, které užívaly vitamin E, pociťovaly výrazně menší bolesti než v minulosti a mohly podstatně snížit počet prášků proti bolesti. Měly také výrazně mírnější krvácení než dívky, které braly jen placebo.