Mobily a počítače – děti jim nemusí podlehnout

Vlastnit mobilní telefon a počítač je v dnešní době již běžné. Co děti vidí u rodičů, chtějí samozřejmě také. Jenže jak jim co nejlépe vysvětlit, že trávit denně několik hodin s těmito přístroji může být až škodlivé? Jděte jim sami vlastním příkladem.

Děti hned odmala odkoukávají, co dělají a jak se chovají dospělí. Co vidí u rodičů, chtějí mít také. Ať už je to právě třeba mobilní telefon, počítač nebo tablet. Jenže samy ještě nechápou, že časté používání těchto přístrojů a každodenní hraní her na počítači může časem vést až k nebezpečné závislosti. Jak tedy dětem co nejúčinněji vysvětlit, že opravdu nemohou být na počítači nebo si hrát s mobilem „celý den“? „Důležitý je v tomto případě příklad rodiče. To znamená, aby dítě vidělo, že v danou chvíli i rodič odkládá mobil nebo počítač, případně má pro to doma pouze stanovený určitý čas,“ říká dětská psycholožka PhDr. Ilona Špaňhelová. Zatímco dříve trávili rodiče s dětmi mnohem více času, nyní jsou více v zaměstnání a na jejich ratolesti jim zbývá času méně. A tak si děti právě hraním her na počítači či mobilu nebo komunikací po sociálních sítích s kamarády krátí stále častěji svůj volný čas. „Rodiče sice mohou být více zaměstnaní, ale důležitý je také projev zájmu jeden o druhého. Aby dítě nechodilo na počítač nebo mobil proto, že nemá zrovna co jiného dělat. V rodině je třeba mluvit i o vzájemném odcizení, pokud budeme dlouhou dobu na PC nebo mobilu a nebudeme zrovna spolu,“ dodává PhDr. Špaňhelová.


Bez mobilu a počítače se neobejdeme, ale…

Právě v souvislosti s počítači a mobily psychologové často hovoří o závislosti, a dokonce ji přirovnávají k závislosti na alkoholu nebo drogách. „Je důležité vnímat, zda je či není dítě na počítači závislé. Závislost je totiž stav dítěte, kdy se nedokáže od PC odtrhnout, nebo třeba ani nevnímá, že něco jí s námi u stolu, protože už musí jít rychle zpět k počítači. To znamená, že přitažlivost PC je pro dítě důležitější než přitažlivost člověka. A to je vždy špatně,“ varuje PhDr. Špaňhelová. Dítě závislé na počítači nebo mobilním telefonu pochopitelně svou závislost popírá, neuvědomuje si ji, nevěří jí a jeho jediným cílem je opět se co nejrychleji vrátit k přístroji. Pokud to nejde, u dítěte často nastávají návaly vzteku a hněvu.


Hlídejte, co dítě na počítači sleduje

Bohužel v dnešní době, kdy nás pokročilé technologie doprovázejí na každém kroku a děti se prostřednictvím počítače, tabletu, někdy i mobilu, vzdělávají, je mnohem těžší dítě od těchto přístrojů včas „odtrhnout“, případně stanovit nějaký maximální čas, který by mělo právě s nimi strávit. „Maximální ani minimální čas nedokážu pro děti určit. Také každý věk dítěte to bude mít jinak. Velmi důležité je ale rozhodně vědět, co na počítači děti dělají, na co se dívají. To by si rodiče měli vždy dobře ohlídat,“ upozorňuje PhDr. Ilona Špaňhelová a zároveň přidává pro rodiče jednu cennou radu: „Zkuste se společně s dětmi podívat na jejich počítač a zjistit, co si v daný den prohlížely, na jaké stránky na internetu se dívaly. Rodiče by totiž rozhodně měli mít co nejpřesnější přehled, jaké stránky a proč jejich dítě v počítači otevírá. Mluvte s ním o tom, proč konkrétní stránky na internetu navštěvuje, proč hraje zrovna tuhle počítačovou hru, s kým komunikuje na sociálních sítích. Podle jeho rozumových schopností se mu snažte vysvětlovat, jak fungují sociální sítě, s jakým nebezpečím se na nich může setkat, že lidé nejsou tak dokonalí, jak se často právě na sociálních sítích prezentují. Zkrátka projevujte aktivní zájem o to, co dítě u počítače nebo mobilu dělá.“


Hranice být musí

Děti by měly mít ve výchově pevně dané mantinely a to platí i při používání počítače, tabletu a mobilního telefonu. Psycholožka Ilona Špaňhelová k tomu říká: „Proto je důležité, než dítě poprvé k PC pustíme, stanovit si předem určitá pravidla, která by mělo dítě dodržovat. Jak dlouho na počítači dítě kromě učení bude, na co se bude dívat, kde počítač bude, kde bude mobil. Kdy tyto prostředky odkládáme, tedy dítě i rodič – když společně trávíme čas. Na to je třeba myslet co nejvíce – jakmile trávím čas s dětmi, odkládám počítač i mobil z ruky a nejlépe i z dohledu dítěte.“

A protože se pravidla mají dodržovat, měli by rodiče kontrolovat, zda dítko dohody ohledně používání počítače, tabletu i mobilu plní. Pokud ano, rozhodně si zaslouží pochvalu, pokud ne, je třeba s ním ony zásady používání znovu probrat a stanovit konkrétní sankce, a to i přes očekávané protesty dítěte, při dalším nedodržování pravidel. Pro starší děti je sice počítač i mobil v dnešní době samozřejmostí, jejich prostřednictvím komunikují se svými kamarády a často také s pomocí těchto technologií zapomínají i na špatné známky ze školy nebo na problémy, které se právě doma řeší. Ale i v takovém případě je třeba čas strávený u počítače nebo s mobilem v ruce regulovat.


Mobil v dětském pokoji? Ne!

Dítě by rozhodně nemělo usínat s tabletem nebo mobilem v ruce, nejvhodnější je, pokud tyto přístroje po dohodě s dítětem nechává rodič přes noc například v obývacím pokoji. Zpočátku možná bude pro dítě těžké to pochopit a přistoupit na to. „Je důležité sledovat, kde dítě s touto technikou necháváme. Pokud je má stále u sebe v pokoji, spí s nimi, má je stále online, pak je pro rodiče mnohem náročnější dítě od mobilu odtrhnout,“ připomíná PhDr. Ilona Špaňhelová. A protože by rodiče měli jít dětem příkladem, je dobré jim opakovaně ukázat, že lze celý den fungovat bez mobilu i počítače. „Zkuste zůstat třeba jeden den o víkendu tak zvaně offline. Všichni, celá rodina. Předem dejte vědět nejbližším, že ten den budete mít vypnuté mobilní telefony, nebudete ani u počítače na sociálních sítích, a užijte si společně rodinný den,“ radí psycholožka PhDr. Špaňhelová. Nepodceňujte čas strávený s dětmi, věnujte se pravidelně společným aktivitám, nejlépe venku na čerstvém vzduchu, dítě tak navíc získává pozitivní vztah k pohybu, ke sportu. Můžete zkusit třeba jízdu na kole, na bruslích, v zimě lyžování, výlety do přírody, procházky do lesa. Zkrátka buďte spolu. Právě společné aktivity je vhodné pěstovat s dětmi již odmala, aby si na ně nenásilně zvykly, bavily je a zároveň tak rodiče i zjistí, co by jejich potomka mohlo skutečně bavit, a budou se snažit mu to dopřát. Dítě, které se pravidelně mimo domov věnuje svým aktivitám a koníčkům, pak nemá tolik volného času a možnost nudit se, a tak u počítače netráví tolik času.


Text: Jana Pištěková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Kdy je nejvhodnější čas pořídit dítěti mobilní telefon a počítač a čas na těchto přístrojích začít regulovat?

Obecně bych řekla, že v tomto případě jednoznačně platí, že čím později, tím lépe. Rodiče by měli vnímat, jaká je skutečně potřeba, aby dítě mobilní telefon mělo. Tedy v tomto případě bych se přimlouvala za dobu, kdy dítě začne samo chodit do kroužku, do školy, je někde bez rodiče a potřebuje rodiči dát vědět, že dorazilo domů v pořádku. Počítač či tablet zapínáme dítěti bohužel mnohdy velmi brzy. Tam je proto důležité, aby tento čas reguloval vždy rodič. Hned při poskytnutí počítače, tabletu nebo mobilu dítěti určit dobu, jakou na nich bude. Dát předem domluvený zvukový signál, který dítě upozorní, že už se blíží konec a je opravdu konec. V tomto případě je důslednost dodržování naprosto zásadní. Neměli bychom také zapomínat, že čas strávený s těmito technologiemi se samozřejmě mění podle věku dítěte.

Odpovídá PhDr. Ilona Špaňhelová, psycholožka pro děti i dospělé, www.spanhelova.cz.


Další informace najdete v lednovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět