Silikony a těhotenství

Ráda bych si nechala vylepšit poprsí, ale protože chci mít ještě děti, nevím, zda silikonové prsní implantáty mému těhotenství neuškodí.
Lenka P., Prostějov

Prsní implantát je speciálně vyvinutý silikonový gel. Aplikování implantátů se nazývá augmentace - česky vkládání či vpravení. Implantát se vkládá pod prsní žlázu, a je tedy umístěn mezi prsním svalem a prsní žlázou. Samotný prs je tímto implantátem jakoby vyzdvižen nahoru a v době těhotenství se přirozeně zvětšuje. Zvětšením prsů se kůže povytáhne, popraská a ženy po těhotenství mohou mít prsy povislé. Při augmentaci dojde k přihojení k prsnímu svalu, takže implantát drží pevně na místě a v době těhotenství, kdy se prs zvětšuje, brání poklesnutí prsu dolů. Ze zkušeností je zřejmé, že chrání kůži před vytažením. Po laktaci se kůže opět stáhne a prsy vypadají stejně jako v době před těhotenstvím. Obecně lze říci, že silikonové implantáty těhotenství ani sexuálnímu životu ženy nevadí.
MUDr. Petr Sirotek

Ach, ta kila!

V televizním pořadu Áčko na téma hubnutí jsem viděla paní, která za jeden rok zhubla třicet šest kilogramů bez ochablých svalů a povislé kůže. Zajímalo by mě, o jakou metodu hubnutí se jedná, pro koho je vhodná a jestli při ní opravdu není hlad.
Jana H., Písek

Jedná se o individuální program šetrného snižování nadváhy bez hladovění, při kterém se daří hubnout i těm, kteří mají pocit, že své genetické dispozice nikdy nepřekonají. Je vhodný pro ženy a muže všech věkových a váhových kategorií. Je obecně známo, že největším nepřítelem všech diet je hlad. Tělo nutně potřebuje energii a glukózu na spalování tuků, protože právě spalování tuků je energeticky velmi náročné. Při úporné dietě až hladovce jedinec tělu energii nedodává. Tělo je brzy příliš zesláblé na to, aby si bralo energii z tuků, a tak místo nich spaluje potřebné bílkoviny, protože je to pro něj méně náročné. Svaly ubývají, tuk zůstává. První pomocnou rukou je opět jídlo. Následují výčitky svědomí, sebeobviňování, jojo efekt a celý kolotoč může začít znovu. Při jmenované metodě je to úplně obráceně. Čím více jí člověk jídlo bohaté na energii - za předpokladu, že se vědomě nepřejídá, tím více má tělo energie na spalování tuků. První, co každý na sobě začne pozorovat, je velký nárůst energie. Únava, malátnost a podráždění mizí, tělo si samo začíná říkat o pohyb. Postupně si začne obnovovat své přirozené signály, na základě kterých dokáže rozpoznat, jaké potraviny jsou pro něj vhodné. Časem začneme nevhodné potraviny omezovat a některé úplně vyřadíme z jídelníčku. Přestanou nám chutnat. Příznivé je, že jsou to právě ty, které mohou způsobovat váhový nárůst, nebo dokonce letité vážné zdravotní problémy. S vhodným doplňujícím cvičebním programem nic nebrání dokonalé změně osobnosti.
Eva Sojková, Unilesk, studio pro šetrné snižování nadváhy

Strach zvaný embolie

Čeká mě operace křečových žil. Mám ale hrozný strach z embolie. Je to doopravdy tak nebezpečné?
Jarmila N., Teplice

Křečové žíly jsou jedním z původců trombózy končetinových hlubokých žil, 1 %, a následné embolie plic, 1 %. Trombózy a embolie často provázejí operace. V případě dlouhých a složitých ortopedických, gynekologických, urologických a chirurgických operací se u zesláblých a těžce nemocných pacientů riziko zvyšuje až na 50 %. V případě křečových žil, které jsou obecně provázeny trombózami a emboliemi, je základní prevencí právě jejich operace. Pro nekomplikovaný průběh operace a časného pooperačního období stran tromboembolické choroby je na místě všemi možnými způsoby snížit toto riziko. Napomoci tomu může důkladné interní předoperační vyšetření se zaměřením na proběhlé záněty žil doplněné laboratorním vyšetřením správné krvácivosti a sráživosti, přesné ultrazvukové vyšetření povrchního i hlubokého žilního systému, a to i těsně před operací. Dále podání léků, které snižují riziko před i po operaci. Doporučuje se miniinvazivní technika operace provedená v systému jednodenní chirurgie. Zvyšování rizika omezuje vhodný speciální ambulantní způsob anestezie, který umožňuje okamžitý pohyb a chůzi po operaci. Důležitá je rovněž kvalitní komprese neoperované končetiny speciální bandáží nebo punčochou do dalšího dne. Při dodržení většiny těchto podmínek můžete v klidu a bez obav operaci podstoupit. Zbavíte se křečových žil i všech rizik, která s sebou přinášejí.
MUDr. Ota Schütz

Kamarádi?

Mohou se muž a žena kamarádit, aniž by měl jejich vztah sexuální podtón?
Eva S., Brno

Kamarádský vztah mezi mužem a ženou je krásný. Ale jako sexuolog v tom samozřejmě vidím jakýsi náznak partnerského souladu. Muž by měl být dominantní, protože právě to jej dělá mužem. Kamarádský vztah mezi nimi může existovat, ale myslím si, že jsou tu vždy prvky sexuality, které vůbec nemusí vyústit do samotného klasického sexuálního styku. Pravý asexuální vztah mezi zdravým mužem a zdravou ženou bez nějakých sympatií si vůbec nedokážu představit. O kamarádských sympatiích mezi mužem a ženou je krásné hovořit, ale tyto sympatie jsou podmíněny opačným pohlavím. I přesto mohou muž a žena respektovat svoje soukromí a vztahy toho druhého k jinému partnerovi. Mohou si velmi dobře rozumět, ale pokud bude tento vztah čistě bezpohlavní, bude vždy "nemastný neslaný".
Doc. MUDr. Ján Vrabec, CSc.

Co je menopauza?

Znepokojuje mě, že nevím, jak poznám, že už jsem v menopauze. Projeví se to nepravidelností a vynecháním menstruace?
Zuzana M., Benešov

Menopauza je fyziologické období ženy, které začíná poslední menstruací. Přechod od období pravidelné menstruace v plodném věku ženy do menopauzy je u převážné většiny žen pozvolný - menstruační cykly jsou nepravidelné, menstruace je jednou slabší, podruhé silnější, intervaly mezi menstruacemi se prodlužují, až se po určitém čase očekávaná menstruace vůbec nedostaví. Toto období se nazývá premenopauza a jeho délka je individuální, někdy trvá i několik let. Současně s ním se dostavují návaly horka do hlavy a krku, náhlé zpocení celého těla, nervozita, nespavost, podrážděnost, bolesti hlavy až migrenózního charakteru, nesoustředěnost, zatrpknutí, lítost nad odcházejícím mládím. V této době každá žena potřebuje citlivý přístup nejen svého manžela, ale i okolí - rodiny, přátel, spolupracovníků. Ideální je vyhledat svého ženského lékaře a svěřit se mu s problémy. Lékař po důkladném zhodnocení zdravotního stavu pacientky zváží postup na odstranění těchto klimakterických obtíží. Vhodně zvolená hormonální substituční léčba znamená pro ženu úplně novou kvalitu života v menopauze.
MUDr. Daniel Keder

Nenašli jste zde odpověď na svůj problém? Pořiďte si tištěnou verzi měsíčníku Zdraví, možná ji najdete tam.