Jablko nebo hruška?

Někde jsem se dočetla, že se typy postav rozlišují na jablka a hrušky. Jak ale sama poznám, do které skupiny patřím?
Simona V., Frýdek-Místek

Ukládání nadbytečných kilogramů je velmi individuální. U někoho se usazují především na bříšku, jinému se ukládají převážně na bocích a hýždích v podobě nevzhledných tukových polštářků. Právě podle tohoto rozložení rozlišujeme postavy na ty, u nichž se tuk hromadí převážně na břiše a které vzhledem připomínají jablko, a ty, u nichž je tuk více patrný na bocích a hýždích a které připomínají spíše hrušku. U žen se častěji vyskytuje typ hrušky, jablko v menší míře. U mužů s nadváhou je tomu naopak. Je jednoznačně dokázáno, že „jablka“ mají větší dispozici k srdečním a cévním onemocněním a vysokému krevnímu tlaku. Na místě je změna zaběhlých stravovacích návyků a přiměřená pohybová aktivita. Pokud nevíte, ke kterému typu patříte, změřte si objem pasu v centimetrech a potom objem hýždí v nejširším místě. Objem pasu vydělte objemem boků. Pokud je výsledek nižší než 0,8, jste „hruška“, ale to pouze v případě, že jste žena. U mužů by měl být výsledek nižší než 1. Pokud je hodnota vyšší než 0,8 u žen a 1 u mužů, patříte k typu „jablko“.
Eva SOJKOVÁ, studio šetrného snižování nadváhy

Proč je rybí tuk zdravý?

Stále se hovoří o vysoké spotřebě živočišných tuků. Podle mě je proto paradoxní, že právě rybí tuk se doporučuje ke snížení hladiny tuků a cholesterolu v krvi při prevenci arteriosklerózy. Která složka v rybím tuku má tyto schopnosti? Rybí tuk nesnáším, mohu ho něčím nahradit?
Lenka P., Praha

Eskymáci a Japonci, kteří se živí převážně rybami, trpí arteriosklerózou podstatně méně než Evropané, třebaže jejich strava obsahuje stejné množství tuku. Příčinou jsou takzvané nenasycené mastné kyseliny omega-3, které se nacházejí v tuku mořských ryb. Z těchto kyselin vznikají látky, jež příznivě ovlivňují snižování cholesterolu a hladiny tuků v krvi. Dále příznivě ovlivňují nadměrnou srážlivost krve, růst a kvalitu nehtů a vlasů, snižují riziko ischemické choroby srdce, migrény, revmatických obtíží, lupénky, ekzémů, cukrovky a Crohnovy nemoci. Z těchto důvodů bychom měli pravidelně konzumovat mořské ryby nebo rybí tuk. Rybí tuk můžeme užívat v podobě některých doplňků výživy. Jejich výhodou je, že kromě nenasycených mastných kyselin omega-3 obsahují také kyselinu listovou, vitamin B9 a vitamin B12.
Ing. Milan MACHOVÝ, CSc.

Je mluvení ze sna nemoc?

Náš sedmiletý syn mívá těžké sny, hází sebou, často ze spaní mluví, někdy i vstane, chodí po bytě nebo jde na záchod a ráno si nic nepamatuje. Můžeme mu nějak pomoci?
Anna H., Prostějov

Náš život je spojen s výdejem energie při činnostech rozličného druhu. Přirozeným důsledkem činnosti je únava a potřeba odpočinku. Spánek je biologickou potřebou organismu a jeho nedostatek může vést k těžkým poruchám vědomí, jako jsou halucinace a paranoidní představy. Spánek je přirozený rozsáhlý útlum mozku, neznamená však jeho nečinnost. Právě naopak. Mozek je i ve spánku aktivní, ale úplně jiným způsobem než ve stavu bdění. Projevem jeho aktivity jsou sny. Mluvení ze sna a podobně i chození ve spánku, tedy náměsíčnost, se řadí mezi poruchy spánku. Obě jsou způsobeny odtlumením řečového nebo motorického centra mozku ve spánku. Vyskytují se ve spojení se silným emotivním vzrušením, které dítě prožilo předcházející den nebo po výrazné únavě. Váš problém, synovo mluvení ze spánku, se nepokládá za projev choroby. Není vhodné dítě v tuto dobu budit. Stačí ho jemně uložit zpátky do postele, ukonejšit ho slovy nebo ho k sobě přitulit. Dítě si pravděpodobně nebude ráno nic pamatovat, proto je zbytečné se k noční příhodě vracet. Pokud se mu zdá nějaký děsivý sen, je potřeba ho uklidnit, říci mu, že se mu to jen zdá a že je v bezpečí. Opět není vhodné dítě budit. Tyto stavy však mohou být i projevem organického poškození mozku či epileptických záchvatů, a pokud se často opakují, je vhodné nechat dítě vyšetřit u neurologa. Také doporučuji, abyste si s ním pohovořili v důvěrné atmosféře a zjistili, zda ho netrápí něco, o čem jste doposud nevěděli.
Mgr. Jana PORUBSKÁ

Nepříjemné nadýmání

Mám velké problémy s nadýmáním. V poslední době už ani nechci chodit do společnosti, vždyť se nemohu ani pořádně najíst. Poradíte mi?
Lenka K., Písek

Nadýmání neboli zmnožení plynu ve střevě přináší svému nositeli nevolnost, nadmutí, pocit plnosti, bolestivé napětí až kolikové bolesti a tlakem na bránici může vyvolat také bušení srdce. Velmi často se plyny ve střevech nadměrně tvoří při poruchách trávení způsobených nedostatečnou činností enzymů. Je proto třeba se vyhýbat nadýmavým druhům zeleniny, jako je cibule, zelí, fazole a čočka. Omezte cukry a dodejte trávicí fermenty, jako je například pepsin nebo pancreolan. Doporučuje se sport a masáže dutiny břišní. Svůj vliv na hromadění plynů má i zácpa, proto je vhodné používat prostředky na odstranění zácpy, například psyllium, lněné semínko a podobně. Pokud se přesto nechcete vzdát svých oblíbených luštěnin, namáčejte je předem a použitou vodu slévejte. Vařte je společně s majoránkou, tymiánem nebo saturejkou, na dno hrnce můžete dát tři až čtyři centimetry mořské řasy, nejlépe kombu nebo wakame. Při přípravě můžete použít i cibuli, pórek nebo česnek. Jezte v klidu a dostatečně kousejte, aby se už v ústech mohly štěpit polysacharidy pomocí enzymu ptyalin. Pokud to nepomůže, doporučuje se pít čaj s heřmánkem a fenyklem.
MUDr. Pavel ŠÁCHA

Jsem závislý

Už dříve jsem měl sklony k pití, ale teď se přestávám kontrolovat. Je to od té doby, co jsem zjistil, že je mi manželka nevěrná. Práce i rodina jdou stranou, ale ve chvílích, kdy vystřízlivím, si uvědomuji, jak moc bych chtěl žít normálně. Je ještě nějaká pomoc?
Karel D., Klatovy

Je pozitivní, že máte sám zájem o kontakt s odborníkem. To samo o sobě je předpokladem úspěšného řešení problému. Doporučovala bych vám navštívit poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy v místě bydliště a také psychiatra. Je důležité, abyste nyní přestal řešit své pocity úzkosti, deprese a nespavost alkoholem. Vzhledem k tomu, že jste již dříve zřejmě pil víc než jen příležitostně, doporučovala bych nyní alkohol zcela vyloučit. Člověk, který pije proto, aby se zbavil nepříjemných psychických pocitů, je ohrožen zvýšeným rizikem vzniku závislosti. Psychiatr vám může předepsat léky, které tlumí úzkost a napětí a postupně vylepšují náladu. Krátkodobě lze pacientovi podávat i léky proti nespavosti. Problémy v partnerském vztahu je potřeba řešit na neutrální půdě za přítomnosti terapeuta. Tuto pomoc vám poskytnou v poradně pro rodinu a mezilidské vztahy. Do poradny i k psychiatrovi můžete přijít sám, k návštěvě není potřeba doporučení praktického lékaře. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny a konzultace v poradně je zdarma.
MUDr. Alena MATĚCHOVÁ

Nenašli jste zde odpověď na svůj problém? Pořiďte si tištěnou verzi měsíčníku Zdraví, možná ji najdete tam.