Náročné povolání

Mám náročné zaměstnání a v práci bývám až do večera. Už víckrát se mi stalo, že mi šéf přikázal udělat výkazy za něj, přestože věděl, že mám své práce dost. Nemám odvahu odmítnout, protože nechci přijít o místo. Manžel mi radí, abych se mu slušně vzepřela. Poradíte mi, co mám dělat?
Hedvika H., Praha

Takovéto chování ve mně vzbuzuje dojem ustrašeného kupčení, a zároveň vyvolává další otázky. Věříte si vůbec jako odbornice? Je možné, aby opravdu dobrého zaměstnance nadřízený propustil jen proto, že ten něco odmítl udělat? Pokud je nadřízený hloupý a udělá to, je lepší odejít, i když si tím člověk načas ztíží situaci. V opačném případě bude muset čelit nárokům nadřízeného nadále. A to znamená žít v neustálém napětí, stresu a frustraci. Pokud je člověk schopný a šikovný, musí si věřit v tom, že někdo o jeho práci bude mít zájem, a má právo žádat, aby se k němu lidé chovali uctivě. Člověk, který si věří, musí uvažovat takto, jinak bude nucen neustále dělat kompromisy, jejichž výsledkem je nespokojenost, zklamání, hněv a roztrpčení. Navíc všechny tyto negativní pocity musí nosit v sobě a tajit je, protože se bojí propuštění. Přitom je už dlouho dokázáno, že dlouhodobě neřešený stres se podílí na vzniku velmi vážných onemocnění.
PhDr. Ludovít DOBŠOVIČ

Co dělat při dně

Lékař mi zjistil dnu. Mám strach, že se můj život úplně změní. Je to vážné onemocnění?
František M., Mariánské Lázně

Dna je metabolické onemocnění, které postihuje převážně muže v poměru 9:1. Při dně dochází k ukládání krystalů kyseliny močové ve tkáních, nejčastěji v kloubech, ledvinách a podkoží. Ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi dochází při zvýšeném pomnožení purinů v těle, a to především při vysokém příjmu potravou nebo při některých chorobných stavech, lupénce, nemocích krvetvorby a při léčbě určitými léky. Dále při poruše vylučování kyseliny močové ledvinami způsobené například ledvinovou nedostatečností. Vynechte z jídelníčku příjem potravin s vysokým obsahem purinů, maso a masné výrobky, zejména vnitřnosti, zvěřinu, uzeniny, silné masové vývary a také luštěniny, kakao a čokoládu. Při akutním záchvatu dny je třeba tyto rizikové potraviny zcela vynechat. Měl byste jíst dostatek ovoce a zeleniny, dostatečně pít alespoň dva litry tekutin denně. Nepít alkohol a pokud máte sklon k obezitě, zhubnout. Snažte se chránit svoje klouby před poraněním, které by mohlo vyvolat akutní dnavý záchvat a s ním spojenou bolest. Noste volnou a vzdušnou obuv, aby nedocházelo k otlakům, pravidelně cvičte například rehabilitační cvičení a choďte na procházky. Nemusíte mít obavy, dna je nemoc, která se dá léčit, je jen důležité striktně dodržovat pokyny lékaře.
MUDr. Eva CAJTHAMLOVÁ

Psychické problémy po porodu

Po porodu prvního dítěte se léčím na psychiatrii. Chtěli bychom mít ještě druhé dítě, ale obávám se, aby to nebylo ještě horší.
Lenka C., Hodonín

V období porodu a po něm existuje u žen vyšší riziko vzniku duševních poruch. Spojuje se to zejména s hormonálními změnami v organismu v době těhotenství, porodu a kojení. Nejčastěji se vyskytuje takzvané poporodní blues, které je provázeno poklesem nálady, neschopností radovat se, obviňováním se z neschopnosti postarat se o dítě. Blues je obyčejně přechodný stav, který pomine sám od sebe, případně s podporou psychoterapie. Závažnějším onemocněním je poporodní deprese, která postihuje asi deset procent žen. Jedná se o déletrvající poruchu nálady, která se od obyčejné deprese odlišuje jen svým původem v hormonálních změnách. Při její léčbě se už nedá obyčejně vyhnout antidepresivním lékům. Nejzávažnější je psychóza, kdysi nazývaná také podle období svého vzniku laktační. Při ní bývá nevyhnutelná hospitalizace spojená s intenzivní farmakoterapií. Pokud se u vás vyskytla duševní porucha ve spojitosti s porodem, existuje zvýšené riziko návratu onemocnění také po dalším porodu. Při plánování druhého těhotenství je důležitá spolupráce s psychiatrem a v období okolo porodu a po něm byste měla být stále pod kontrolou lékaře. Psychiatr zváží individuální riziko a podle něj řídí další postup, zejména podávání léků a psychoterapeutické metody. Pod dohledem odborníka se dá riziko znovuobjevení duševních poruch minimalizovat na nejnižší možnou míru.
MUDr. Marek ZELMAN

Chytrý vitamin C

V zimě si pravidelně kupuji vitamin C a tak se snažím chránit před chřipkami. Někde jsem četla, že tento vitamin také účinně spaluje tuky. Kolik bych ho tak musela denně sníst, abych viditelně zhubla?
Alena B., Příbram

Máte pravdu. Některé složky v potravě se výraznou měrou podílejí na tom, aby tuk obsažený v konkrétní potravině putoval do buněk, kde se přemění na energii. Tyto složky nejen aktivují odvod tuků, ale také se podílejí na jeho spálení. Kromě vitaminů sem patří také bílkoviny, hormony nebo enzymy. Ty spolupracují při spalování tuků buď jednotlivě, nebo v kombinaci s jinými. Nejznámější z nich je vitamin C, který je nezbytný při vytváření hormonů odbourávajících tuky. S pomocí vitaminu C vzniká hormon noradrenalin, který v určitých situacích dokáže přeměnit tuk na energii. Vitamin C by nemělo vaše tělo dostávat jen v zimním období, ale nejlépe denně, například ráno v podobě šťávy z jednoho vymačkaného citronu. Bude působit nejen jako prevence proti nachlazení a ochrana před infekcemi, protože urychluje vyzrávání imunitních buněk, ale patří také mezi biologické látky, které nejlépe štěpí tuky. Vitamin C se tak může nejen pro vás stát ideálním spalovačem tuků. Pokud se rozhodnete pro vitamin v podobě tablety, poraďte se v lékárně, který výrobek koupit. Některé z nich totiž tělo nedokáže plně využít a ledviny jejich převážnou část vyloučí. Pokud budete jíst denně dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny, sama časem omezíte i dávky jídla. Překvapivě nebudete mít mlsné chutě a zjistíte, že se nehezké tukové polštářky rozpouštějí jako sníh na jarním sluníčku.
Eva SOJKOVÁ, studio šetrného snižování nadváhy

Pomoc po operaci

Je mi 78 let a už 22 let trpím cukrovkou. Ze začátku jsem dodržovala jen doporučenou dietu, pak jsem byla několik let léčena tabletami. Poslední tři roky si musím píchat třikrát denně inzulin. Po operaci žlučníku se nyní po třech týdnech vracím domů. Žiji sama a necítím se zatím plně soběstačná, mohu se na někoho obrátit?
Marie K., Kladno

Ve vašem regionu můžete využít zařízení, které se jmenuje geriatrické a rehabilitační centrum. To nabízí jak rehabilitační, tak léčebnou péči. Pobyt v tomto zařízení vám může zařídit váš praktický lékař nebo se vy sama můžete přímo na místě domluvit se sociální pracovnicí, která tu působí. Stačí jen vyplnit žádost. Je snaha přijímat pacienty po operaci do dvou týdnů. Pobyt je pro vás zcela zdarma, plně ho hradí všechny pojišťovny. Délka je pak v podstatě neomezená, můžete tu být tak dlouho, dokud se předpokládá, že se váš stav dá ještě vylepšit jak po fyzické, tak po psychické stránce. Po propuštění z tohoto zařízení je možné využít další služby ve formě domácí péče. Tu zajišťují diplomované sestry, které vám mohou být nápomocny například při koupání, převazech rány, aplikaci inzulinu, při zajištění převozu k vašemu praktickému lékaři nebo při zajištění léků. Také tyto služby jsou pro vás úplně zdarma. K tomu si můžete zajistit donášku obědů nebo domluvit pravidelný úklid domácnosti a nákupy. Tyto služby už se platí a zajistí vám je praktický lékař nebo sociální služby ve vašem regionu. V místě svého bydliště najdete i takzvanou domovinku, jakousi školku pro seniory, kde můžete obědvat a je sem zajištěn transport. Tady se můžete zúčastnit společenského života mezi svými vrstevníky. Neměla byste zapomínat na aktivní život nejen po stránce fyzické, ale také psychické. Choďte na procházky, věnujte se dění kolem sebe, čtěte noviny, časopisy, knížky a nezapomínejte na koníčky, které jste měla ráda, jako je třeba vaření nebo pletení.
MUDr. Kateřina RYDLOVÁ

Nenašli jste zde odpověď na svůj problém? Pořiďte si tištěnou verzi měsíčníku Zdraví, možná ji najdete tam.